رفتن به محتوای اصلی

دونالد ترامپ به امید تنش‌زدایی و تقویت صلح منطقه و جهان همچنان در نیویورک در انتظار نرمش ایران است

دونالد ترامپ به امید تنش‌زدایی و تقویت صلح منطقه و جهان همچنان در نیویورک در انتظار نرمش ایران است
posted onSeptember 24, 2019
noدیدگاه

آواتودی*

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سه‌شنبه 2 مهر/ 24 سپتامبر هم‌زمان با سخنرانی خود در هفتاد و چهارمین اجلاسیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به امید تقویت صلح و رفع تنش و بحران‌زدایی در منطقه خاورمیانه و برای صلح جهانی، موضع خود را در قبال تحرکات رژیم ایران، نرم‌تر کرده و در انتظار گشایشی برای رها کردن ملت‌های جهان از خطر وقوع یک درگیری نظامی است.

آقای ترامپ بار دیگر تاکید کرد که می‌خواهد ببیند که آیا امکان ملاقاتی میان وی و حسن روحانی وجود دارد یا نه؛ هر چند که خود افزود که این احتمال را زیاد نمی‌داند.

آقای ترامپ که بخش مهمی از سومین سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل به ایران اختصاص یافت، تاکید کرد که «اگر سران ایران بخواهند، ما آماده مذاکره هستیم».

آقای ترامپ دوشنبه اول مهر/ 23 سپتامبر نیز در آغاز دیدار با عمران خان نخست وزیر پاکستان در نیویورک از گفته‌های بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا برای تلاش در راه رسیدن به یک توافق جدید با ایران استقبال کرد و گفت قرارداد برجام به زودی منقضی می‌شود و خوب است که بوریس (جانسون)، دوست من و سیاستمدار با هوش، اولین کسی است که از لزوم رسیدن به یک توافق جدید سخن گفته است.

برایان هوک نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران دوشنبه شب اول مهر/ 23 سپتامبر در یک سخنرانی در «انجمن آسیا» در نیویورک گفت، اکنون توپ در زمین ایران است که به سوی مذاکره بیاید یا آنکه مسئولیت کارهای خود را بپذیرد.

آقای ترامپ در حالی نرمش دیپلماتیک و نیز شکیبایی نظامی آمریکا در قبال رژیم ایران را ادامه داده که سه رهبر اروپایی، دوشنبه شب، در یک بیانیه مشترک تاکید کردند که رژیم ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی (در روز شنبه 23 شهریور/ 14 سپتامبر) می‌دانند.

جواد ظریف وزیر خارجه رژیم که در نیویورک است، مدعی شده که بیانیه سران فرانسه، آلمان و بریتانیا «تکرار طوطی‌وار ادعاهای پوچ آمریکا است» و «ناتوانی سه کشور اروپایی در اجرای تعهدات‌شان بدون اجازه آمریکا آشکار شده است».

امانوئل ماکرون ساعتی پیش از دیدار با حسن روحانی در نیویورک گفته بود که «رهبران ایران (بخاطر تصمیم به حمله به عربستان سعودی) دچار یک خطای راهبردی شدند».

 

       ________________________________
*      گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، ویژه شبکه آواتودی نوشته و یا از منابع معتبر بین‌المللی گردآوری، ترجمه، تهیه و تنظیم می‌شود. هم‌زمان، ارزش خبر و گزارش را در همراهی آن با ارزیابی می‌دانیم.