رفتن به محتوای اصلی

گزارش-مصاحبه/ سونیا شریفی، دختر مبارز کردستانی، ممنوع الفعالیت شد

 سونیا شریفی، دختر مبارز کردستانی، ممنوع الفعالیت شد
سونیا شریفی به نماد مبارزه و مقاومت در کردستان بدل شده است
" شجاعت و تعهد سونیا شریفی به آرمان‌های جنبش ژن، ژیان، ئازادی تمام نهادهای سرکوبگر و امنیتی جمهوری اسلامی را هراسناک کرده است."
posted onFebruary 28, 2024
noدیدگاه

 

سونیا شریفی، که بعد از ژینا امینی، دومین چهره مطرح جنبش ژن، ژیان، ئازادی می‌باشد و به نماد مقاومت و مبارزه ملت کرد علیه استبداد اسلامی بدل شده، از سوی "دادسرای آبدانان" احضار و از او تعهد کتبی مبنی بر عدم فعالیت در شبکه‌های مجازی گرفته‌اند.

بنابر گزارش یک منبع موثق خبری، روز دوشنبه، هفتم اسفندماه ١٤٠٢ شمسی، سونیا شریفی، از سوی دادگاه عمومی و انقلاب آبدانان احضار و توسط یاسر خلفی، دادستان شهر، مورد تهدید قرار گرفت که اگر به فعالیت‌های خود در شبکه‌های اجتماعی ادامه دهد با شدیدترین نحو با او برخورد خواهد شد.

بعد از این تهدیدات، سونیا شریفی بلاجبار تعهدنامه‌ای مبنی بر عدم فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را امضا کرد و سپس آزاد گردید.

برپایه اظهارات فعالین مدنی شهر آبدانان، دادستان این شهر با نزدیک شدن به سیرک انتخابات، موج جدیدی از احضار و بازجویی از فعالین مدنی و چهره‌های شناخته شده کرد را، آغاز کرده است.

پیشتر، سونیا شریفی، همزمان با اولین سالگرد آزاد شدنش از زندان جمهوری اسلامی، با انتشار عکسی از خود با لباس کردی، نوشته بود: " یکسال گذشت و من درست یکسال پیش در چنین روزی در میان هلهلە و پایکوبی مردمی بە خانە بازگشتم کە شاید هرگز نتوانم محبت و پشتیبانی‌ بی‌دریغ‌شان را جبران کنم. این ا‌ست قدرت اتحاد مردمی کە هر چیزی را در این دنیا بە زانو درآوردەاند. شهر با اتحاد زیباست و همین اتحاد مردمانش را زیباتر خواهد کرد".

او در ادامه نوشت: "متشکرم مردم خوبم. همچنان متحد خواهیم ماند و همچنان کە قبلا هم نشان دادیم، در خوشی و ناخوشی‌های زندگی بازهم کنار هم خواهیم ماند و شهر را زیباتر خواهیم کرد".

یکی از شهروندان کرد، در مصاحبه‌ای اختصاصی با آواتودی گفت: "شجاعت و تعهد سونیا شریفی به آرمان‌های جنبش ژن، ژیان، ئازادی تمام نهادهای سرکوبگر و امنیتی جمهوری اسلامی را هراسناک کرده است. او خود را وارث زنان مبارز کرد می‌داند و با تمام فشارهای و همچنین تتمیع‌ها حاضر نشده است که در مقابل جمهوری اسلامی زانو بزند، به همین خاطر با او سر عناد و دشمنی دارند".

قابل ذکر است، سونیا شریفی، دانش‌آموز ١٧ سالە اهل آبدانان و از بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی ژن، ژیان، ئازادی در ۱۸ مردادماه ۱۴۰۲ شمسی، به ‌دنبال احضار به اداره اطلاعات آبدانان، مورد ضرب و جرح نیروهای امنیتی قرار گرفت و بصورت زخمی در مکانی رها شد.

سونیا شریفی در ۲۸ آبان‌ماه ‌١٤٠١ شمسی در اتباط با جنبش ژن، ژیان، ئازادی بازداشت و در دادگاه به "محاربه" متهم شده بود.

او در ۲۴ آذرماه ١٤٠١شمسی، با تودیع قرار وثیقه از کانون اصلاح و تربیت ایلام آزاد و مورد استقبال گرم شهروندان قرار گرفت.