رفتن به محتوای اصلی

Pasdaran komutanı Şahdan öldürüldü

Pasdaran komutanı Şahdan öldürüldü
İran rejimi Pasdaran komutanlarından Müslim Şahdan ve yanındaki üç kişinin, Irak-Suriye sınırı yakınlarında SİHA ile düzenlenen hava saldırısında öldürüldüğü iddia edildi. Tahran, “Şahdan’ın öldüğüne dair bilgi almadık” açıklamasında bulundu.
posted onDecember 1, 2020
noدیدگاه

برچسب‌ها

Iran

İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları (Pasdaran) komutanlarından Müslim Şahdan ve yanındaki üç kişinin, Irak-Suriye sınırı yakınlarında bir silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile düzenlenen hava saldırısında öldürüldüğü iddia edildi.

Arap basınının Iraklı yetkililere dayandırdığı haberlerinde, Pasdaran komutanlarından Müslim Şahdan ve yanındaki üç kişinin, Irak-Suriye sınırı yakınlarında SİHA ile öldürüldüğünü iddia ederken Tahran, Şahdan’ın öldürüldüğüne dair herhangi bir bilgi almadıklarını açıkladı.

Iraklı iki güvenlik yetkilisi, Şahdan’ı taşıyan aracın Irak sınırını geçip Suriye topraklarına girdikten sonra vurulduğunu ve İran rejimi güdümündeki Iraklı milislerin cesetlerin alınmasına yardım ettiğini bildirdi.

Yerel askeri kaynaklar ve silahlı gruplardan kaynaklar da saldırıyı doğruladı.

Söz konusu saldırı, İran rejiminin en önemli nükleer bilimcisi Muhsin Fahrizade’nin Tahran’da düzenlenen suikast ile öldürülmesinden birkaç gün sonra gerçekleşmesi dikkat çekti. İran rejimi Fahrizade suikastinden İsrail’i sorumlu tutmuş, bunun karşılığını vereceği tehdidinde bulunmuştu.

Diğer taraftan, Fahrizade’nin öldürülmesiyle ilgili resmi bir açıklama yayımlamayan İsrail, geçtiğimiz hafta Suriye’de Esad rejimi ve İran rejimine ait askeri noktalara hava saldırıları düzenleyerek, bölgedeki İran hedeflerini vurma politikasını sürdüreceğini belirtti.