Ana içeriğe atla

Erdoğan’ın yolsuzluklarının kanıtı: 2 milyon dolarlık elmas bileklik

Erdoğan’ın yolsuzluklarının kanıtı: 2 milyon dolarlık elmas bileklik
Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan’nın 2012 Aralık ayında, Londra’da Lübnanlı elmas tüccarı Salim Helime’den satın aldığı bir elmas bilekliği doğum günü hediyesi olarak kızı Esra Albayrak’a hediye ettiği ortaya çıktı.
posted onJuly 15, 2020
noyorum

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan’nın 2012 Aralık ayında, Londra’da Lübnanlı elmas tüccarı Salim Helime’den satın aldığı bir elmas bilekliği doğum günü hediyesi olarak kızı Esra Albayrak’a hediye ettiği ortaya çıktı.

Konuyla ilgili elmas tüccarı Samir Helime’den röportaj talebinde bulunduk ancak Helime, bize olumlu bir geri bildirimde bulunmadı.

AVATODAY’ye konuşan ancak isminin açıklanmasını istemeyen Türkiye Cumhurbaşkanlığından bir yetkili, Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu 2012’de eşi Emine Erdoğan’ın kızına doğum günü hediyesi olarak satın aldığı elmas bilekliğin değerinin 2 milyon dolar olduğunu söyledi. Yetkili, Emine Erdoğan’ın satın aldığı elmas bilekliği mevcut Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın eşi olan kızı Esra Albayrak’a 2013’teki doğum günü olan 1 Ocak tarihinde hediye ettiğini belirtti.

Yetkili, Emine Erdoğan’ın bu kadar yüksek meblağda bir hediyeyi kızına doğum günü hediyesi olarak almasının AKP çevreleride rahatsızlık yarattığı için Erdoğan’ın konunun üstünü kapattığını söyledi.

Erdoğan’ın 2012’de beyan ettiği mal varlığı bilekliği karşılamıyor

2012’de Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde Başbakanlık internet sitesinde yayınladığı mal beyanında Banka hesaplarında  toplam 3 milyon 390 bin 384 Türk Lirası, 25 bin Euro ve 199 bin 867 Dolar parası, bir işadamından 500 bin Türk Lirası alacağı, İstanbul Arnavutköy-Bolluca Köyünde 40 bin Türk Lirası değerinde 376 metrekare arsa, Güneysu-Dumankaya Köyünde 10 bin Türk Lirası değerinde 2 bin metrekare arsası bulunduğu belirtilmişti.

Beyan ettiği ile gerçek mal varlığı arasındaki farkın çok yüksek olduğu bilinmesine karşın Erdoğan, gerçek mal varlığını sürekli medyadan gizliyordu. 2018’de muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi’ndek bir grup, Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın 18 milyon değerinde bir ticaret gemisi satın aldığını kanıtlayan belgeler yayınladı.

17 Aralık 2013’te Erdoğan ve ekibinin gerçekleştirdiği rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sırasında Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan hakkında İranlı kara para aklamacı ve doladırıcı Rıza Sarraf ile olan kirli para ilişkilerinden dolayı yakalama kararı çıkarttı. Ancak Erdoğan Yargı ve Polis teşkilatına yaptığı müdahalelerle bu kararın uygulanmasını engelledi.

Savcı Celal Kara: 1 numara Erdoğan’dır

17 Aralık yolsuzluk soruşturmasını yürüten savcı Celal Kara o dönem, Tayyip Erdoğan’ın, bakanlarının da bulaştığı yolsuzluklar zincirinin kilit ismi Rıza Sarraf’la ilişkileri olduğunu ve dönen işlerin Erdoğan’dan habersiz ve izinsiz gerçekleşmesinin mümkün olmadığını söylemişti. Erdoğan’ın oğlu Bilal ile gerçekleştirdiği telefon konuşmalarına bakıldığında bu rüşvet ve yolsuzluk yapılanmanın 1 numarasının Recep Tayyip Erdoğan olduğunun anlaşıldığını ifade eden Savcı Celal Kara, “Bu dosya kapanmadı, kapanamaz. Eninde sonunda bu yargılama olacaktır” diye konuşmuştu.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınıp 70 gün cezaevinde kaldıktan sonra Erdoğan’ın müdahaleleriyle serbest bırakılan Rıza Sarraf, 2016’da gittiği ABD’de, İran rejimine yönelik yaptırımları ihlal ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve karapara aklama suçlamalarından Miami’de tutuklandı. ABD’de Rıza Sarraf üzerinden başlatılan soruşturma davasında Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da ismi yer aldı.

Erdoğan, hem Türkiye’de hem de ABD’de sürdürülen soruşturmalarla ilgili, Fethullah Gülen Cemaati’ni suçlamış ve bunların cemaatin bir komplosu olduğu tezini savunmuştu.

Erdoğan, 2012’de “yolsuzluklara karşı mücadele” sloganıyla iktidara gelmişti ancak 18 yıllık iktidar süresinin sonunda Türkiye’nin en büyük yolsuzlukları ile anılan kişi durumunda.

Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın kızına doğum günü hediyesi olarak 2 milyon dolarlık elmas bileklik alması, Erdoğan ailesinin yolsuzluk dosyasına eklenen başka bir konu başlığı.