رفتن به محتوای اصلی

هنگ کنگ، شیلی، لبنان، اسپانیا در اوج اعتراضات؛ نزدیک شدن زمستان سخت اقتصادی در سکوت مردم ایران

هنگ کنگ، شیلی، لبنان، اسپانیا در اوج اعتراضات؛ نزدیک شدن زمستان سخت اقتصادی در سکوت مردم ایران
posted onOctober 23, 2019
noدیدگاه

آواتودی*

مردم سنی، شیعی و مسیحی لبنان با هر گرایش سیاسی در اتحادی کم سابقه روز یکشنبه 28 مهر/ 20 اکتبر در چهارمین روز اعتراضات نسبت به وضعیت معیشتی و مالیات‌هایی که زندگی آنها را سخت‌تر خواهد کرد، در خیابان‌های بیروت ودیگر شهرهای این کشور گرد آمدند؛ شعار دادند؛ رقصیدند و به سخنرانی‌ها گوش دادند.

اعتراضات چنان جدی است که حتی حسن نصرالله سرکرده حزب‌الله با آن ابراز همبستگی کرده و حزبش را نیز در وضعیت کنونی مقصر دانسته است؛ او و حزبش در شعارها مورد لعن و نفرین قرار گرفته‌اند و او به خوبی بوی خطر را احساس کرده است.

فرماندهی ارتش لبنان نیز از شنبه با خواسته‌های تظاهرکنندگان همدردی و از آنها حمایت کرد.

روال عادی زندگی و کار در لبنان مختل شده و دانشگاه‌ها نیز برای همبستگی با مطالبات اعتراضات، تعطیل شده‌اند.

وزیران حزب سمیر جعجع شنبه شب از ائتلاف دولت کناره‌گیری کردند؛ استعفای سعد حریری نخست وزیر که دولتش را با سختی بسیار و پس از دو سال تلاش و انتخابات پیچیده، تشکیل داده بود، در این شرایط بعید نیست.

******************************

در هنگ کنگ، معترضان یکشنبه باردیگر به خیابان‌ها ریختند تا مطالبات خود را مورد تاکید قرار دهند؛ تظاهرات آنها در بیستمین یکشنبه در سال 2019 با وجود تدابیر شدید امنیتی پلیس برگزار شد.

در شیلی در آمریکای لاتین تظاهرات مردم به نشانه خشم از شرایط اجتماعی و اقتصادی و افزایش شکاف میان فقرا و ثروتمندان، با وجود برقراری مقررات منع آمد و شد در سانتیاگو، پایتخت، روز یکشنبه نیز ادامه یافت؛ سه تن شنبه شب در یک رویداد خشونت بار ناشی از تظاهرات، بروز آتش سوزی در یک سوپرمارکت، کشته شدند.

در اسپانیا اعتراض‌های مردم و مقامات محلی در بخش کاتالونیا، برای تحقق خواسته‌های سیاسی بویژه در شهرهای بزرگ این بخش از اسپانیا مانند بارسلون، یکشنبه نیز ادامه یافت.

****************************

در ایران اما که یکی از بدترین و نگران‌کننده‌ترین وضعیت و شاخص‌های اقتصادی را در حال حاضر در میان کشورهای جهان دارد و بانک جهانی نیز همین روزها ارزیابی کرد که وضعیت تورم و عدم رشد ایران در دوره پیش‌رو وخیم‌تر از ارقامی است که قبلا تصور می‌شد، جامعه در سکوت و سکونی حیرت‌آور به روزمرگی خود ادامه می‌دهد.

سکوت ایرانیان در حالی است که رژیم برنامه‌ای جدی برای بهبود وضع اقتصادی و معیشتی مردم ایران ندارد و تتمه درآمدی را که دارد هزینه آیین‌هایی مانند اربعین و متحدین به امید شرارت‌های منطقه‌ای می‌کند اما عملا آن را نیز باخته است.

در چنین سکوتی، پاره‌ای اعتراض‌های کارگران، از جمله تظاهرات کارگران در آذرآب اراک، به صورت رویدادی محلی و بدون حمایت مردمی، با دست خشونت‌طلب حکومت به آسانی سرکوب می‌شود.

رژیم در نداشتن بودجه، یکشنبه اعلام کرد که یارانه 45 هزار تومانی میلیون‌ها تن دیگر را نیز قطع کرده است.

معلوم نیست که دولت برای پرداخت حقوق کارمندان و معلمان و سایر مستمری بگیران و بازنشسته‌ها تا پایان سال، پول کافی داشته باشد. درآمد نفتی کشور بشدت سقوط کرده و پالایشگاههای کشور نیز ممکن است آماج حملات سایبری باشند (همانگونه که یکشنبه پالایشگاه آبادان ساعاتی در آتشی مرموز خسارت سنگین دید).

ممکن است یکی از سخت‌ترین زمستان‌های ایران نظر به وضعیت بد اقتصادی در راه باشد.

اما رژیم با اطمینان از تداوم سکوت مردم، می‌خواهد زمستان را به تبلیغات انتخاباتی مجلس بگذراند؛ زیرا برای این حکومت خودکامه، از این ستون به آن ستون، فرج است.

       ________________________________
*      گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، ویژه شبکه آواتودی نوشته و یا از منابع معتبر بین‌المللی گردآوری، ترجمه، تهیه و تنظیم می‌شود. هم‌زمان، ارزش خبر و گزارش را در همراهی آن با ارزیابی می‌دانیم.