رفتن به محتوای اصلی

ادامه تظاهرات کردهای آلمان علیه ترکیه؛ ترک‌های ناسیونالیست آلمان را به «بشکه باروت» مبدل کرده‌اند

ادامه تظاهرات کردهای آلمان علیه ترکیه؛ ترک‌های ناسیونالیست آلمان را به «بشکه باروت» مبدل کرده‌اند
posted onOctober 19, 2019
noدیدگاه

آواتودی*

کردهای آلمان شنبه 27 مهر/ 19 اکتبر برای دومین هفته پیاپی علیه ترکیه و در حمایت از کردهای سوری، تظاهرات و راهپیمایی کردند و حمایت خود را از خواهران و برادران کرد خود ابراز کردند.

این تظاهرات در کلن و نیز دستکم در ده شهر دیگر آلمان و با حضور پلیس برگزار شد.

تظاهرات حمایت از کردها بنا به درخواست «اتحاد اقدام علیه راست و چپ مداخله‌گر» برگزار شد و غیر از کردها، آلمانی‌ها و نیز شماری از ترک‌های غیر کرد در آن شرکت کردند.

پلیس کلن و نیز برخی شهرهای دیگر آلمان نگران بود که ترک‌های ناسیونالیست تجمع‌های گروه اول را برهم زده و با آنها درگیر شوند.

شنبه‌ی گذشته (20 مهر/12 اکتبر) نیز شهرهای متعددی در کشورهای آلمان، فرانسه، هلند، نروژ، سوئد، دانمار، یونان، سوییس و ایتالیا به صحنه تظاهرات کردها و نیز شماری معدود از حامیان غیر کرد آنها مبدل شد و به گزارش خبرگزاری های جهان، پاریس و برلین شاهد بزرگ ترین تظاهرات کردها در این روز بود.

آنها از جمله شعار می دادند که «ترور از سوی اردوغان کافی است» و «روژآوا تنها نیست».

کردهای ایران نیز در روزهای نخست حمله ارتش ترکیه به مناطق کردنشین سوریه، در شماری از شهرهای استان کردستان، کرمانشاه، ایلام، آذربایجان غربی و تهران تظاهرات کردند.

با وجود آتش بس لرزانی که میان کردهای سوریه و ترکیه با میانجی‌گری آمریکا بدست آمده و وقفه‌ای 5 روزه در درگیری‌ها دستکم تا سه‌شنبه شب این هفته (تا شامگاه 30 مهر/ 22 اکتبر) ایجاد شده، ترکیه همچنان به تجدید حمله تهدید می‌کند و این موضع سرسختانه حکومت اردوغان، پتانسیل تکرار خشونت را حفظ کرده است.

نظر به زندگی دو گروه کثیر از کردها و ترک‌ها در آلمان، در حالی که بخشی از ترک‌ها حامی سیاست‌های اردوغان هستند، پلیس آلمان نگران است که با تداوم بحران جنگی میان ترکیه و کردهای سوریه، آلمان نیز که همواره «بشکه باروت» میان این دو قوم بوده، شاهد خشونت‌های شدید باشد.

    ________________________________
*      گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، ویژه شبکه آواتودی نوشته و یا از منابع معتبر بین‌المللی گردآوری، ترجمه، تهیه و تنظیم می‌شود. هم‌زمان، ارزش خبر و گزارش را در همراهی آن با ارزیابی می‌دانیم.