رفتن به محتوای اصلی

مذاکرات با پمپئو در خصوص ایران و سوریه، نتانیاهو را «نگران‌تر کرد»

مذاکرات با پمپئو در خصوص ایران و سوریه، نتانیاهو را «نگران‌تر کرد»
posted onOctober 19, 2019
noدیدگاه

آواتودی*

در پی مذاکرات بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که روز جمعه 26 مهر/ 18 اکتبر در بیت‌المقدس (و به گفته اسرائیلی‌ها: اورشلیم) در خصوص ایران و سوریه بدنبال تحولات اخیر در سیاست آمریکا، گزارش‌های منطقه‌ای حاکی است که نه نتانیاهو و نه اطرافیان او، خریدار تلاش‌های آقای پمپئو برای «آرام کردن اسرائیل» نشدند؛ بالعکس، توضیحات وزیر خارجه آمریکا، دولت یهودی را «نگران‌تر کرده است».

وبسایت‌های «هیل» و «المونیتور» تاکید کرده‌اند که اسرائیل به نیات آمریکا در قبال منطقه مشکوک شده و نگران است که در سر بزنگاه برای تصمیمات حیاتی، آمریکا این کشور را نیز رها کند.

اسرائیل از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از سوریه آشکارا انتقاد نکرده تا خشم رهبر آمریکا را از خود دور کند اما نتانیاهو گفته است که کشورش به کردهای سوریه «کمک انسانی» خواهد رساند هرچند که جز این ادعای لفظی، خبری در راستای عملی کردن این وعده منتشر نشده است.

مقامات اسرائیلی که از دیرباز کشورشان را متحد اصلی آمریکا در خاورمیانه معرفی می‌کنند، جسته و گریخته به رسانه‌های کشورشان گفته‌اند که سیاست‌های آقای ترامپ را در راستای تقویت دو حکومت اسلامگرای منطقه‎؛ ایران و ترکیه، می‌دانند و بویژه بر این باور هستند که با خروج نظامیان آمریکا از سوریه، جای پای ایران در سوریه تثبیت خواهد شد.

با وجود این، وزیر خارجه آمریکا به نتانیاهو گفت که دستگاه دولت دونالد ترامپ همچنان مهار تحرکات رژیم ایران را در سرلوحه اهداف خود می‌داند.

مایک پمپئو که بعد از دیدار و گفتگو در آنکارا با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه به اسرائیل رسیده بود، گفت که رژیم ایران یک تهدید برای منطقه است. آقای پمپئو باردیگر از برجام انتقاد کرد و یادآور شد که تحریم شورای امنیت علیه معاملات تسلیحاتی ایران یک سال دیگر به پایان می‌رسد و چین و روسیه «دوباره قادر خواهند بود به ایران سلاح بفروشند و اگر رفتار ایران اکنون نگران‌کننده است، تصور کنید که اگر موشک، پهپاد، تانک و هواپیماهای (نظامی) بیشتری داشته باشد، چه خواهد کرد».

با وجود این موضع‌گیری آقای پمپئو که نتانیاهو شریک آن است، یک رشته گزارش و ارزیابی در اسرائیل و آمریکا حاکی است که مناسبات میان دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو به صلابت گذشته نیست و بویژه از زمانی که نتانیاهو بعد از انتخابات 26 شهریور/ 17 سپتامبر در کشورش مامور تشکیل دولت جدید شده ولی در این هدف ناکام مانده، آقای ترامپ نیز از تماس با او خودداری کرده است.

  ________________________________

*      گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، ویژه شبکه آواتودی نوشته و یا از منابع معتبر بین‌المللی گردآوری، ترجمه، تهیه و تنظیم می‌شود. هم‌زمان، ارزش خبر و گزارش را در همراهی آن با ارزیابی می‌دانیم.