رفتن به محتوای اصلی

بهره برداری روسیه از بحران های منطقه ای؛ نخستین سفر پوتین به عربستان در ۱۲ سال گذشته

بهره برداری روسیه از بحران های منطقه ای؛ نخستین سفر پوتین به عربستان در ۱۲ سال گذشته
posted onOctober 15, 2019
noدیدگاه

آواتودی*

همزمان با بحران ناشی از یورش ارتش ترکیه به بخش کردستان سوری٬ ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در سفری که اولین دیدار او از عربستان در ۱۲ سال گذشته است٬ دوشنبه ۲۲ مهر/ ۱۵ اکتبر در ریاض با ملک سلمان پادشاه سعودی دیدار و گفت و گو کرد.

آقای پوتین که در ادامه حضور در عربستان٬ با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی نیز دیدار کرد و ۲۰ توافق عمده از جمله در زمینه انرژی میان دو کشور را امضا کرد٬ در ادامه حضور در منطقه٬ برای اولین بار در ۱۲ سال گذشته راهی امارات متحده عربی نیز می شود تا با حاکمان ابوظبی دیدار کند.

هر چند دیدار رهبر روسیه از سعودی و امارات از قبل تعیین شده بود و در پاسخ به سفر سال ۲۰۱۷ ملک سلمان به روسیه صورت گرفته اما وضعیت منطقه و اصرار پی در پی این روزهای دونالد ترامپ به اینکه آمریکا نیازی به تداوم سیاست قدیمی اش برای داشتن نفوذی پرخرج و دردسرساز و مرگبار برای سربازانش در خاورمیانه ندارد٬ فرصت خوبی برای روسیه فراهم کرده تا از این سفر در راستای تقویت جای پای روسیه در منطقه بهره برداری کند.

عربستان در روزهای گذشته در مظان حمله موشکی به نفتکش سابیتی ایران در انتقام جویی از حملات ماه گذشته ایران علیه پالایشگاههای سعودی قرار گرفت. روسیه حمله به سابیتی را نکوهش کرد اما نامی از عربستان یا عوامل احتمالی آن مطرح نکرد.

آقای پوتین نگفته که در سفر به سعودی قصدی برای میانجی گری میان تهران و ریاض دارد اما رهبر روسیه از این زیرکی برخوردار است که از هر تنشی در منطقه برای عمیق تر کردن نفوذ روسیه در خاورمیانه استفاده کند.

       ________________________________
*      گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، ویژه شبکه آواتودی نوشته و یا از منابع معتبر بین‌المللی گردآوری، ترجمه، تهیه و تنظیم می‌شود. هم‌زمان، ارزش خبر و گزارش را در همراهی آن با ارزیابی می‌دانیم.