رفتن به محتوای اصلی

جمهوری اسلامی سرانجام اسرائیل را هدف قرار داد

جمهوری اسلامی سرانجام اسرائیل را هدف قرار داد
تصویری از حملات موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ایران علیه اسرائیل
سپاه پاسداران بیش از ۳۳۱ پهپاد و موشک کروز و بالستیک را به سمت اسرائیل پرتاب کرد. اسرائیل بیشتر آن‌ها را در خارج از مرزهایش ساقط کرد
posted onApril 14, 2024
noدیدگاه

شامگاه شنبه، ٢٥ فروردین‌ماه ١٤٠٣ شمسی، حدود ساعت ٢٢:٣٠ با فرمان مستقیم علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران طی دو مرحله، بیش از ۳۳ق پهپاد و موشک را بسمت نقاط مختلف اسرائیل پرتاب کرد.

به گفته خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، این حمله گسترده تنها در خاک ایران انجام نشده بلکه "غیر از ایران، یمن از جنوب، حزب‌الله لبنان از شمال و مقاومت عراق از شرق سرزمین‌های اشغالی نیز ترکیبی از ابزارهای جنگی خود را به سمت سرزمین‌های اشغالی شلیک کرده‌اند".

بنابر گفته‌های یک منبع موثق خبری در مرحله اول، ٤٠ پهپاد از نوع شاهد ١٣٦ به سمت اسرائیل شلیک شد و پس از آن چندین موشک نیز پرتاب گردید.

اما ویدئوهایی منتشر شده در شبکەهای اجتماعی نشان می‌دهند که چندین موشک بر فراز آسمان‌ شهرستان‌های اسلام آباد غرب و مهاباد و چند شهر دیگر ایران، بدلیل نامعلومی منفجر می‌شوند.

جمهوری اسلامی سرانجام اسرائیل را هدف قرار داد
تصویری از حمله هوایی تروریست‌های سپاه پاسدارن به اسرائیل 

در یک ویدئو از مهاباد، شهروند گزارشگران لحظه انفجار دو  موشک را بر فراز شهر نشان می‌دهند بدون اینکه حتا از مرز ایران خارج شوند. همچنین منابع خبری در کرماشان از انفجار چند موشک برفراز این شهر نیز خبر دادند.

بنابر آخرین آمار مقامات اسرائیلی تا لحظه تنظیم این خبر، ایران ۱۸۵ پهپاد، ۳۶موشک کروز و ۱۱۰ موشک زمین به زمین به سوی اسرئیل پرتاب کرده است.

ساقط کردن پهپادها و موشک‌ها در خارج از مرزهای اسرائیل

با عبور پهپادها و موشک‌های جمهوری اسلامی بر فراز آسمان کردستان عراق، سیستم دفاعی آمریکا در اربیل فعال شده و توانست چندین پهپاد و موشک را در اطراف منطقه سوران و هولیر (اربیل)، پایتخت اقلیم کوردستان ساقط کند.

با آغاز این حمله تروریستی، نیروی هوایی اسرائیل در خارج از مرزهای اسرائیل اقدام به انهدام پهپادها و موشک‌ها می‌کند. در این عملیات پیچیده جنگنده‌های بریتانیایی و آمریکایی نیز به کمک تلاویو می‌شتابند و حتا جنگنده‌های اردن نیز اقدام به انهدام چندین پهپاد و موشک کرد که مرز آسمانی این کشور را شکسته بودند.

پیشتر دولت اردن در بیانیه‌ای صراحتا اعلام کرده بود پاسخ قاطعی به عبور هرگونه شی پرنده برفراز آسمان کشورشان خواهند داد. قابل ذکر است تعدادی از موشک‌ها نیز در میانه راه در محل‌های مسکونی اردن نیز به زمین برخورد کرده‌اند.

در همین رابطه دانیال هاگاری، سخنگوی ارشد نیروی دفاعی اسرائیل ساعت ٣:٠٠ بامداد یکشنبه ٢٦ فروردین ماه اعلام کرد: ایران بیش از ٢٠٠ پهپاد انتحاری، موشک‌های کروز و موشک‌های بالستیک را به سمت اسرائیل پرتاب کرده است. ما با همکاری شرکای خود، به این تهدیدات جواب دادیم.

او مدعی شد: "تاکنون اکثریت قریب به اتفاق موشک‌ها، پهپادهای انتحاری، موشک‌های کروز و موشک‌های بالستیک را در خارج از مرز اسرائیل رهگیری کرده‌ایم".

جمهوری اسلامی سرانجام اسرائیل را هدف قرار داد
تصویری از لحظه ساقط کردن یکی از موشک‌های سپاه پاسداران توسط گنبد آهنی اسرائیل

خسارات و تلفات وارده بر اسرائیل

جمهوری اسلامی تائید کرده که سازمان تروریستی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مسئولیت طراحی و اجرائی این حمله را برعهده داشته است و تنها مکان‌های نظامی را هدف قرار داده است

مقامات اسرائیلی با رد این ادعا اعلام کردند که چندین شهروند اسرائیلی از جمله یک دختر ١٠ ساله بشدت زخمی شده‌اند. ارتش اسرائیل همچنین از وارد شدن خسارت‌های جزئی به یک پایگاه هوای این کشور خبر داد اما تاکنون تصاویری از این مساله منتشر نکرده است.

حمله از خاک عراق و لبنان

مقامات ارشد نظامی اسرائیل به خبرگزاری ای.بی.سی گفتند که اکثر موشک‌ها از خاک عراق پرتاب شده‌اند و جنگنده‌های آمریکایی در آسمان عراق و سوریه به رهگیری و انهدام آنها پرداخته‌اند.

همچنین گروه تروریستی حزب الله بتور همزمان ده‌ها راکت کاتیوشا را برای منحرف کردن و اشباع ترافیکی گنبد آهنی به سمت بلندی‌های جولان اسرائیل، پرتاب کرده‌اند.

ارتش اسرائیل تائید کرده که بیش از ١٠٠ پهپاد توسط نیروهای سپاه پاسداران به سمت این کشور پرتاب شده است.

جمهوری اسلامی سرانجام اسرائیل را هدف
تصویری از نفوذ موشکهای جمهوری اسلامی به حریم هوایی اسرائیل 

سباستین آشر، دبیر امور جهان عرب بی‌بی‌سی، در یادداشتی نوشت: "شاید منظور اسرائيل هم از حمله به این کنسولگری همین بوده است: که ایران را از کنج امن خود بیرون بیاورد و وادار کند با تکیه بر نیروهای نیابتی‌اش در منطقه، منافع اسرائيل و آمریکا در منطقه را به چالش بکشد".

او در ادامه نوشت: "حالا توپ در زمین اسرائيل است و اوست که تعیین می‌کند با چه قدرتی به این توپ ضربه بزند و به ایران که فاقد سیستم دفاع هوایی پیشرفته و پیچیده‌ای مانند اسرائيل است پاسخ بدهد".

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز قرار است بعد‌ازظهر یکشنبه، به درخواست اسرائيل برای بررسی حمله ایران به این کشور تشکیل جلسه خواهد داد.

ساعاتی بعد از این حمله، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفت‌وگوی تلفنی داشته‌اند اما هنوز جزییاتی از این گفت‌وگوی تلفنی به طور رسمی منتشر نشده است.

در پی حمله هوایی ایران به اسرائيل آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای نسبت به «خطر واقعی گسترش تنش ویران‌گر منطقه‌ای» هشدار داده است.

آقای گوترش در بیانیه‌ای افزایش تنش جدی با حمله گسترده هوایی ایران به اسرائيل را قویا محکوم کرده و خواستار توقف فوری مخاصمات شده است.

مارشا بلک برن، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت تنسی با انتشار پستی در شبکه ایکس خواستار حمله تلافی‌جویانه علیه ایران شد.

بلک برن در پستی که منتشر کرده نوشته است: "ایران دیگر برای جنگ با اسرائيل به سراغ گروه‌های تروریستی نیابتی‌اش نرفته است. حالا مستقیما درگیر شده‌اند. باید در کنار اسرائيل بایستیم. باید به سرعت اقدام کنیم و حملاتی تلافی‌جویانه و سخت را علیه ایران آغاز کنیم".

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا نیز در بیانیه‌ای حمله هوایی ایران به اسرائيل را قویا محکوم کرده است. سوناک در این بیانیه نوشته است: "یک بار دیگر ایران نشان داده که برای آشوب‌افکنی در حیاط خلوت خود قاطع است. بریتانیا در کنار شرکای منطقه‌ای خود مانند اردن و عراق همچنان برای حمایت از امنیت اسرائيل آماده است".