رفتن به محتوای اصلی

اختصاصی/ افشای فساد سیستماتیک در سازمان دامپزشکی ایران به ارزش ۲۰۰ میلیون یورو

اختصاصی/ افشای فساد سیستماتیک در سازمان دامپزشکی کشور به ارزش ۲۰۰ میلیون یورو
AvaToday caption
posted onMarch 30, 2024
noدیدگاه

شرکت "مرتع سبز دشت" به واسطه رانت‌هایش در سازمان دامپزشکی ایران، از چند سال پیش با مدارک جعلی اقدام به ثبت نمایندگی انحصاری واردات و توزیع محصولات "لیزین" و "ترئونین" از شرکت چینی "میهوای" (Meihua) در دفتر دارو و درمان سازمان دامپزشکی ایران نموده است.

برپایه گزارشات و مدارک رسیده بدست آواتودی، شرکت "مرتع سبز دشت" بدون اطلاع شرکت اصلی و با مدارک جعلی و پرداخت رشوه‌ها کلان موفق به دریافت "گواهی فروش آزاد" برای توزیع و فروش انحصاری محصولات "لیزین" و "ترئونین"، از جمله محصولات دام و طیور، با برند شرکت چینی "میهوای" (Meihua) شده بود.

در همین رابطه دکتر نیما بهرامی، با اشاره به فساد چند صد میلیون یورویی در سازمان دامپزشکی ایران گفت: شرکت "مرتع سبز دشت" با پرداخت رشوه‌های کلان به دکتر نسرین محمودان و دکتر اسما محمدی و همچنین دکتر آزاد، محصولات را ثبت و سالانه بیش از ۳۰ میلیون یورو به صورت مستقیم و غیرمستقیم از واردات آن بهره برده است.

اما هنگامی این فساد عظیم در بدنه دامپزشکی ایران آشکار می‌شود که مدیر بازرگانی شرکت "چشمه سازان پردیس" اقدام به اخذ نمایندگی از شرکت میهوای چین می‌کند، همان شرکتی که "مرتع سبز دشت" مدعی نمایندگی انحصاری آن می‌باشد.

مدیریرت شرکت "چشمه سازان پردیس" بی‌خبر از همه جا، با حضور در سازمان دامپزشکی و علی‌رغم ارائه مدارک قانونی و موردنیاز که دال بر اخذ نمایندی از شرکت چینی می‌باشد، متوجه می‌شود که پیشتر بصورت جعلی این نمایندگی به شرکت "مرتع سبز دشت" داده شده است.

شرکت "چشمه سازان پردیس" از همان ابتدا با کارشکنی کارشناسان پرونده و "دکتر حسین مودودی" مدیر سابق بازرسی سازمان دامپزشکی ایران، روبرو می‌شود که رشوه‌های کلانی از شرکت "مرتع سبز دشت" دریافت کرده بودند و با این کارشکنی‌ها روند انتقال گواهی ثبت از شرکت "مرتع سبز دشت" به "چشمه سازان پردیس" متوقف می‌شود.

دخالت سازمان دامپزشکی در این پرونده با گزارش خلاف واقع کارشناس پرونده "اسما محمدی" شروع شد که مدعی شده بود، شرکت "مرتع سبز دشت" از شرکت چینی میهوای نمایندگی دریافت نکرده بلکه از یک شرکت واسط بنام "سینلو لیدر" (Sinoleader) نمایندگی دریافت کرده که مشخص شد این ادعای سازمان نیز خلاف واقعیت است.

چونکه در یکی از اسناد جعلی که خود شرکت "مرتع سبز دشت" ارائه داده به وضوح آمده است که شرکت چینی میهوای، بطور همزمان به این شرکت و شرکت واسط "سینلو لیدر"، واقع در شانگهایی، نمایندگی اعطا کرده است.

دخالتهای سازمان دامپزشکی ایران برای لاپوشانی فساد بزرگ انجام شده تنها به همین جا ختم نشد و اگرچه تمامی روسا، از جعلی بودن مدارک شرکت "مرتع سبز دشت" آگاهی کامل داشتند، اما به دلیل رشوه‌های کلان و زدوبندهای پشت صحنه، اقدام به مخفیکاری و تحریف واقعیت نمودند.

در طول شکایت و پیگیری‌های شرکت "چشمه سازان پردیس" بازرسی سازمان دامپزشکی ایران اقدام به تحقیق در این رابطه می‌کند اما مسئولین پرونده همان‌هایی هستند که رشوه‌های کلان گرفته‌اند، پس در نهایت طی حکمی اعلام می‌شود: تغییر نمایندگی و تجدید گواهی ثبت وجاهت قانونی ندارد.

قابل ذکر است اسناد قانونی شرکت مرتع سبز دشت، برای دریافت نمایندگی انحصاری توسط دکتر حسین مودودی، ریاست وقت بازرسی سازمان دامپزشکی ایران تهیه، تنظیم و امضا گردیده و به امضای منصور بنیاب، ریاست دفتر ارزیابی عملکرد دفتر ریاست سازمان دامپزشکی نیز رسیده است.

مودودی، به دلیل رشوه‌های کلان و عیان شدن فساد سیستماتیک سازمان در این پرونده، بی‌سروصدا از سمت بازرسی سازمان دامپزشکی کل ایران عزل شد. اما تاکنون هیچ کس برای این فساد کلان به دادگاه احضار نشده است.

در سند دیگری که بدست آواتودی رسیده، در صورت اسکن QR code بالای صفحه، به جای اینکه صادر کننده سند شرکت چینی میهوای باشد، نام شرکت دیگری در سایت رسمی بازرگانی چین نمایش داده می‌شود. در نهایت با ورود سازمان بازرسی ایران، گواهی ثبت محصولات «میهوا» بی نام شد. با این وجود هرگز جلوی فساد سنگین این شرکت و افراد مرتبط با آن، در سازمان دامپزشکی ایران گرفته نشد.

افرادی که فعالانه و عامدانه اقدام به جعل اسناد این پرونده کرده‌اند عبارتند از:

١- نیما احمد خانی، مدیرعامل شرکت مرتع سبز دشت

٢- کیهان کاشانچی لنگرودی، رئیس هیئت مدیره شرکت مرتع سبز دشت

٣- علیزاده، مدیربازرگانی شرکت مرتع سبز دشت 

٤- نیلوفر نیکوئی، مسئول فنی شرکت مرتع سبز دشت

افرادی که با تایید مدارک جعلی و در ازای دریافت رشوه کلان با شرکت "مرتع سبز دشت" در این فساد دویست میلیون یوروئی همکاری و مشارکت داشته‌اند عبارتند از:

١- دکتر سیدمحمد آقامیری، رئیس سابق سازمان دامپزشکی کشور و استاندار فعلی قم

٢- منصور بنیاب، مدیر سابق عملکرد و ارزیابی حوزه ریاست

٣- دکتر مودودی، رئیس اسبق بازرسی سازمان دامپزشکی

٤- دکتر حسن ویشته، معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی

٥- اسما محمدی و نسرین محمودان، کارشناسان پرونده