رفتن به محتوای اصلی

گزارش-مصاحبه/ جنگ داخلی نیروهای شیعی عراق گسترده‌تر و عمیق‌تر می‌شود

جنگ داخلی نیروهای شیعی عراق گسترده‌تر و عمیق‌تر می‌شود
کشته شدن دو نفر از اقوام هادی عامری
با کشته شدن دو نفر از اقوام و نزدیکان رئیس ائتلاف فتح و جانشین فرمانده حشد شعبی، اختلافات میان گروه‌های تروریستی وابسته به ایران گسترده‌تر و عمیق‌تر می‌شود.
posted onFebruary 18, 2024
noدیدگاه

برپایه گزارش رسانه‌های عراقی، افراد مسلح ناشناسی، در منطقه راشدیه در شمال بغداد، به سمت خودروی حامل باجناق و پسرعموی هادی عامری، رئیس ائتلاف فتح و دبیرکل سازمان تروریستی بدر که همزمان جانشین فرمانده گروه‌های تروریستی حشد شعبی نیز می‌باشد، شلیک و آن‌ها را به قتل رساندند.

روز یکشنبه، ٢٩ بهمن‌ماه١٤٠٢ شمسی، در یک حمله غافیلگیرانه به خودروی حامل صبری العامری و عادل هادی العامری، هر دوی آن‌ها در دم کشته شدند.

 برپایه گزارش‌های مذکور، هر دو مقتول در سلسله مراتب سازمانی، از کادرهای عالی و بلندمرتبه گروه تروریستی بدر به شمار می‌روند.

قووڵبوونی کێشەکانی نێوان گروپه شێعەکان
هادی عامری، رئیس ائتلاف فتح و دبیرکل سازمان تروریستی بدر

در همین رابطه محمد طارق، کارشناس امور سیاسی کردستان و عراق دطی مصاحبه‌ای اختصاصی به آواتودی گفت: "گروه‌های شیعه وابسته به ایران و فرمانده‌هان ارشد این گروه‌ها، صاحب صدها میلیون دلار هستند که از غارت و چپاول ثروت و سامان عراق بدست آمده است. آن‌ها گاه و بیگاه، در مورد چگونگی تقسیم سهم دزدی‌هایشان از ثروت ملی، مثل کفتار به جان هم می‌افتند".

محمد طارق در ادامه افزود: "قتل این دو نفر نیز به این مساله برمی‌گردد، به عبارت دیگر این قتل‌ها یک تسفیه حساب میان مافیاهای شیعه وابسته به ایران است که در مورد چگونگی تقسیم دزدی‌هایشان از ثروت ملت‌های عراق، دچار اختلاف شده‌اند. در چنین مواقعی بویژه در مورد تقسیم پول نفت، اختلافات شدیدی ظهور می‌کنند که با ترور یکدیگر مساله را حل می‌کنند".

این کارشناس امور سیاسی کردستان و عراق در بخش دیگری از سخنان خود به نقش ایران در این مساله اشاره کرد و گفت: "ایران سهم ویژه و ثابت خود را از چپاول ثروت و سامان عراق دارد که باید این گروه‌ها، ماهانه به این کشور پرداخت کنند. این اولین بار و آخرین بار هم نخواهد بود که گروه‌های تروریستی شیعی وابسته به ایران به جان هم می‌افتند. اما گمان نکنم این گروه‌ها بخاطر مسائل مالی به یک جنگ داخلی بی‌پایان کشانده شوند، جمهوری اسلامی بدلیل ارتباطات عمیق با این گروه‌ها می‌تواند به سادگی این مساله را حل کند چونکه اکثر این گروه‌ها ساخته دست ایران هستند. درست است که مسائل دارایی میان این گروه‌ها ادامه خواهد یافت اما موجب شکل‌گیری یک جنگ داخلی بی‌پایان نخواهد شد".

 

قووڵبوونی کێشەکانی نێوان گروپه شێعەکان
گروه‌های تروریستی تشکیل دهنده حشد شعبی