رفتن به محتوای اصلی

اختصاصی آواتودی/ آیا آملی لاریجانی از ریاست مجمع عزل می‌شود؟ 

اختصاصی آواتودی/ آیا آملی لاریجانی از ریاست مجمع عزل می‌شود؟ 
posted onSeptember 15, 2021
noدیدگاه

اختصاصی آواتودی

زمزمه‌های عزل آملی لاریجانی از ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام قوت گرفت.

به گزارش آواتودی، به دنبال حذف علی لاریجانی از نمایش مضحک انتخابات ریاست جمهوری، برادر وی در شورای نگهبان، انتقادهایی را به شیوه رد صلاحیت‌ها توسط این شورا مطرح کرد که این انتقادها رفته رفته به قهر آملی لاریجانی از شورای نگهبان و در نهایت حذف او به بهانه استعفا انجامید.

با حذف آملی لاریجانی از شورای نگهبان، پایه‌های قدرت خاندان لاریجانی‌ها بیش از پیش متزلزل گردید و حال که دیگر علی لاریجانی بر صندلی قرمز ریاست مجلس تکیه نزده، مقدمات حذف و طرد این خاندان پرقدرت در جمهوری اسلامی کلید خورد.

اما هنوز یک صندلی مهم در ارکان سیاسی جمهوری اسلامی در اختیار لاریجانی‌ها بوده و آنهم حضور آملی لاریجانی در ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

شنیده‌ها حاکی از آن است که باند ابراهیم رئیسی، طائب و حامیان آنها در بیت علی خامنه‌ای به دنبال کشیدن این صندلی از زیر لاریجانی‌ها هستند.

منابع آواتودی اعلام کردند که جلساتی طی روزهای اخیر توسط این باندهای پرنفوذ برگزار و حتی نتایج جلسات به اطلاع علی خامنه‌ای رسیده است.

همچنین پیشنهادهایی نیز به خامنه‌ای برای ریاست مجمع ارائه گردیده که از میان آنها می‌توان به پیشنهاد علیرضا اعرافی و احمد خاتمی اشاره کرد.

اگرچه علی خامنه‌ای تاکنون به جمع‌بندی نهایی درباره عزل آملی لاریجانی از ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام نرسیده، اما دیر نیست که این اتفاق رقم بخورد.

منابع آواتودی تاکید کردند که متن استعفای آملی لاریجانی از شورای نگهبان بسیار تند و گزنده بوده و حتی تهدید کرده است که این استعفا را رسانه‌ای خواهد کرد، اما با پا درمیانی برخی چهره‌های سیاسی و مراجع و همچنین شخص علی لاریجانی، آملی لاریجانی فعلا از رسانه‌ای کردن متن این استعفا صرف‌نظر کرده است.

با این وجود، علی خامنه‌ای به شدت از متن نامه آملی لاریجانی عصبانی شده و به همین دلیل طی روزهای اخیر به وی اجازه ملاقات نداده و حتی متن استعفا با واسطه به خامنه‌ای تحویل داده شده است.

به نظر می‌رسد که در آینده نزدیک باید شاهد انزوای بیشتر خاندان لاریجانی در عرصه سیاسی ایران باشیم.

جالب آنکه، باند ابرهیم رئیسی در روزهای اخیر به برخی از تحرکات علی لاریجانی در عرصه روابط بین‌الملل به عنوان مشاور رهبر جمهوری اسلامی نیز انتقادهای تندی را وارد کرده‌ و وی بیش از پیش در این حوزه نیز محدودتر شده است.