رفتن به محتوای اصلی

٤١ سال بعد از اولین «حکومت اسلامی» در منطقه، «دولت اسلامی» رهبر خود را معرفی کرد

٤١ سال بعد از اولین «حکومت اسلامی» در منطقه، «دولت اسلامی» رهبر خود را معرفی کرد
posted onNovember 1, 2019
noدیدگاه

آواتودی*

تنها چند روز پس از هلاکت ابوبکر البغدادی در عملیات متهورانه کوماندوهای گروه «دلتای» ارتش آمریکا در دهکده «بریشا» در استان ادلب سوریه، در فاصله تنها 5 کیلومتری از مرز شمال غرب سوریه با ترکیه، «دولت اسلامی» یا داعش نام رهبر جدید و نیز سخنگوی تازه خود را اعلام کرد.

یک پیام صوتی 7 دقیقه‌‌ای در شبکه «اعماق» وابسته به داعش، شامگاه پنجشنبه 9 آبان/ 31 اکتبر اعلام کرد که شورای داعش (مجلس خبرگان این گروه) «ابو ابراهیم الهاشمی القریشی» را به عنوان جانشین البغدادی انتخاب کرده و به جای ابو حسن المهاجر سخنگوی داعش نیز که این هفته (در عملیاتی جداگانه) هلاک شد، «ابو حمزه القریشی» سخنگوی این گروه شده است.

هر چند هر دو اسم انتخاب شده برای سران جدید این گروه ضد بشری، مستعار است اما این احتمال که از «قریشی» استفاده شده بعید نیست که آنها افراطیون سعودی باشند.

فعلا کسی چیزی از این جنایتکاران نمی‌داند ولی مقامات آمریکا چند روز پیش گفته بودند اطلاعات کلی از شش تن که ممکن بود به جای البغدادی انتخاب شوند، در اختیار دارند و «کمابیش می‌دانند آنها کجاها تردد می‌کنند».

لذا زندگی این دو تن نیز قرضی است و دیر یا زود، مانند اسلاف خود مجازات شده و چیزی نیز که از جسد متعفن‌شان بماند، به قعر دریا ریخته می‌شود تا خوراک کوسه‌ها شود.

اما پدرخوانده داعش، پس از حدود 41 سال، هنوز در منطقه فلاکت و نفرت و خشونت و تهدید تولید می‌کند.

هیچ عملی نبود که ابوبکر البغدادی سرکرده جنایتکاران داعش از آغاز خلافت شوم خود در عراق و سوریه و نقاط دیگر جهان تا به قلب آمریکا و اروپا انجام داد و «حکومت اسلامیِ» اول در همسایگی‌اش آن را نکرده باشد؛ اگر برخی از افکارشان مانند داعش فرصت عملی شدن نیافت، تنها دلیلش این بود که ملت به آنها مجال نداد.

آنها نیز نه تنها از روز نخست حکومت‌شان که حتی بسیار پیش‌تر از آن (مانند به آتش کشیدن سینما رکس آبادان) کشتند؛ ارعاب کردند؛ سوزاندند؛ مصادره کردند؛ قتل عام‌های هولناک به راه انداختند و در سراسر جهان ترور و تهدید را امری عادی کردند؛ شیوه آنان تا به امروز ادامه دارد حتی اگر گاهی ظاهری اندکی متفاوت گرفته باشد.

تا «حکومت اسلامیِ» نخست نفس بکشد، کپی‌های آن نیز تکثیر خواهند شد.

 

       ________________________________
*      گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، ویژه شبکه آواتودی نوشته و یا از منابع معتبر بین‌المللی گردآوری، ترجمه، تهیه و تنظیم می‌شود. هم‌زمان، ارزش خبر و گزارش را در همراهی آن با ارزیابی می‌دانیم.