رفتن به محتوای اصلی

تکه‌های جسد خلیفه داعش به پایگاه آمریکایی عراق انتقال یافت؛ چرا البغدادی به مناطق نزدیک به ترکیه پناه برده بود

تکه‌های جسد خلیفه داعش به پایگاه آمریکایی عراق انتقال یافت؛ چرا البغدادی به مناطق نزدیک به ترکیه پناه برده بود
posted onOctober 28, 2019
noدیدگاه

آواتودی*

در حالی که پرزیدنت دونالد ترامپ یکشنبه 5 آبان/ 27 اکتبر در یک بیانیه مطبوعاتی مهیج و سپس در پاسخ به خبرنگاران در کاخ سفید جزییات عملیات متهورانه سه ساعته کوماندوهای برجسته ارتش آمریکا را در هلاک کردن ابوبکر البغدادی خلیفه داعش تشریح می‌کرد که یک روز پیش از آن، شنبه 4 آبان/ 26 اکتبر انجام شده بود، این پرسش مطرح است که چه دلایلی باعث شده بود این ابرتروریست عراقی‌ خود را در مناطق سوری ادلب که پشت جبهه ترکیه نزدیک است، پنهان کند؟

آیا جنایتکاری که به یکی از مخوف‌ترین انسان‎های عصر حاضر مبدل شد و عامل کشتار هزاران انسان در عراق، سوریه و سایر نقاط منطقه و حتی آمریکا و اروپا بود، این امیدواری را حفظ کرده بود که ترکیه بر اثر نفرت دیرینه از حکومت بشار اسد در سوریه، به انواع مختلف به او و حامیانش امکان دهد که قوای خود را از ادلب در نزدیکی ترکیه، بازسازی کنند؟!

پاسخ این پرسش را بررسی‌های آینده‌ی محققان و گزارش‌های عمیق تحلیلی و کارشناسی خواهد داد.

اما آقای ترامپ از ترکیه و روسیه نیز بخاطر عملیات قهرمانانه کوماندوهای ویژه ارتش آمریکا در هلاک کردن این ابرتروریست، قدردانی کرد. او هر چند نگفت که نقش ترکیه چه بوده اما گفت که قدردانی‌اش از روسیه به این خاطر است که امکان داد که بالگردهای آمریکایی از منطقه‌ای که روس‌ها در سوریه در آن حضور نظامی دارند، عبور کنند.

پرزیدنت ترامپ به نقش بارز کردهای عراق و سوریه در موفقیت این عملیات اشاره کرد. از عراق نیز سپاسگزاری کرد. شواهد نشان می‌دهد که یا تمامی بالگردهای آمریکایی یا بخش بزرگی از آنها از فراز مناطق کردنشین عراق، با پیمودن بیش از یکساعت پرواز در شرایط نگران‌کننده، خود را به مخفیگاه ابرتروریست داعشی در ادلب رساندند.

آمریکا با اطمینان صد در صد تعیین کرده که فرد کشته شده البغدادی بود؛ دو تن از زنان او نیز با انفجار جلیقه‌های انفجاری‌شان هلاک شدند؛ پرزیدنت ترامپ گفت هنوز زود است که برخی جزییات را بگوید ولی تایید می‌کند که گروهی یازده نفره که ظاهرا بقیه فرزندان البغدادی بودند، در اختیار نیروهای آمریکایی قرار گرفتند.

گزارش‌ها حاکی است که تکه‌های جسد البغدادی که خود و سه فرزندش را در تونلی بن‌بست در پی سر رسیدن کوماندوهای آمریکایی منفجر کرد و به هلاکت رساند، به پایگاه نیروهای آمریکایی عین‌الاسد در عراق انتقال یافت.

مظلوم کوبانی فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه تاکید کرد که نیروهای تحت فرمانش از چند ماه پیش آگاهی داده بودند که البغدادی به ادلب سوریه نقل مکان کرده است.

مظلوم کوبانی فاش کرد که ابوحسن المهاجر سخنگوی داعش نیز همراه با البغدادی در عملیات شنبه شب در سوریه هلاک شد.

هر چند اسامه بن لادن رهبر القاعده به خاطر جنایت عظیم یازده سپتامبر آمریکا مشهور شد اما البغدادی تنها رهبر تروریست‌های اسلامگرای افراط بود که توانست خلافت اسلامی مورد نظر خود را در یک پنجم از مساحت عراق و سوریه بگستراند. از این روی، هلاک کردن وی مهم‌تر از هلاکت ابومصعب الزرقاوی، اسامه بن‌لادن و دیگر ابرتروریست‌هایی از این دست است.

آمریکا با موفقیت این عملیات ثابت کرد هر چند روسیه در سوریه حضور نظامی دارد و در حالی که آمریکا ظاهرا تنها شمار بسیار محدودی در حد دویست نیروی خود را در سوریه باقی گذاشته اما قادر است یکی از شجاعانه‌ترین اقدامات را بدلیل اِشراف عمیق اطلاعاتی و توانایی‌های گسترده نظامی و کوماندویی، عملی کند.

گزارش پیشین ما را نیز در این ارتباط مطالعه کنید:

خلیفه داعش به سرنوشت بن‌لادن، صدام و قذافی گرفتار شد؛ سرنوشت محتومی که در انتظار سایر خرابکاران و سران حکومت‌های تروریست است

 

       ________________________________
*      گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، ویژه شبکه آواتودی نوشته و یا از منابع معتبر بین‌المللی گردآوری، ترجمه، تهیه و تنظیم می‌شود. هم‌زمان، ارزش خبر و گزارش را در همراهی آن با ارزیابی می‌دانیم.