رفتن به محتوای اصلی

گستاخی دوباره حکومت اردوغان؛ تهدید به تجدید حملات به کردستان سوریە کرد

گستاخی دوباره حکومت اردوغان؛ تهدید به تجدید حملات به کردستان سوریە کرد
posted onOctober 19, 2019
noدیدگاه

آواتودی*

در حالی که هنوز جوهر تفاهم آمریکا و ترکیه بر سر آتش بس 5 روزه در یورش ارتش ترکیه به بخش کردستان سوریه خشک نشده، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه شنبه 27 مهر/ 19 اکتبر تهدید کرد در صورتی که کردهای سوریه عقب نشینی نکنند، ترکیه «سرشان را به سنگ می‌کوبد».

همچنین خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه در این روز تهدید کرد که کشورش «حاضر به تجدید حمله» به بخش‌های کردنشین سوریه است.

خلوصی آکار مدعی شد که کردها تفاهم را نقض کرده‌اند. وی تهدید کرد که کردها باید تا سه‌شنبه شب این هفته مناطق مورد نظر ترکیه را ترک کنند یا اینکه تجهیزات نظامی خود را تحویل دهند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که در روزهای گذشته همراه با مایک پنس معاون دونالد ترامپ برای گفت‌وگو با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه به آنکارا رفته بود، جمعه شب در پی مذاکرات با دبیر کل ناتو در بروکسل، در توییترش نوشت که تفاهم بدست آمده «جان بسیاری را نجات خواهد داد و موجب ثبات درازمدت در منطقه خواهد شد».

آقای پمپئو افزود که «آمریکا و ترکیه نسبت به وجود یک باریکه امنیتی در شمال سوریه در زیر حاکمیت ترکیه که آرامش را تضمین کند، متعهد هستند».

در همین حال، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا جمعه با تاکید دوباره بر سیاست مورد نظر آقای ترامپ برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه، گفت که واشینگتن در برپایی و تحمیل باریکه امنیتی در شمال سوریه مشارکت نخواهد داشت. آقای اسپر در همین حال افزود که آمریکا به ارتباط با ترکیه و نیز کردهای سوریه ادامه خواهد داد.

دونالد ترامپ نیز جمعه در توییترش نوشت که با وجود پاره‌ای آتشباری‌ها، هم ترکیه و هم بخشی از کردها خواهان موفقیت تفاهم آتش بس هستند. وی گفت کردها و ترک‌ها قرن‌هاست با یکدیگر می‌جنگند و او نگذاشت که آمریکا وسط این نزاع دیرینه قرار بگیرد.

حملات هوایی و نیز آتشباری‌های زمینی ارتش ترکیه با وجود «تفاهم به آتش بس برای پنج شبانه روز»، تلفات و زخمی‌های بیشتری برجای نهاده است.

سازمان عفو بین‌الملل شنبه در بیانیه‌ای تاکید کرد که ترکیه و نیروهای مزدورش در حملات هفته گذشته به روژآوا مرتکب جنایات جنگی علیه کردها شد.

  ________________________________
*      گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، ویژه شبکه آواتودی نوشته و یا از منابع معتبر بین‌المللی گردآوری، ترجمه، تهیه و تنظیم می‌شود. هم‌زمان، ارزش خبر و گزارش را در همراهی آن با ارزیابی می‌دانیم.