رفتن به محتوای اصلی

نیویورک تایمز: «اسرائیل نگران است که آمریکا بعد از کردها٬ حمایت از این کشور را هم رها کند»» 

نیویورک تایمز: «اسرائیل نگران است که آمریکا بعد از کردها٬ حمایت از این کشور را هم رها کند»» 
posted onOctober 9, 2019
noدیدگاه

آواتودی*

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز چهارشنبه ۱۷ مهر/ ۹ اکتبر نوشته است که تصمیم آمریکا به «رها کردن حمایت از کردها» در سوریه٬ و تکرار سرنوشت پشت کردن قدرت های بزرگ به نزدیک ترین و موثرترین دوستان آنها٬ در قبال اسرائیل هم تکرار شود.

به نوشته این روزنامه٬ مناطق کردنشین مرزی سوریه با ترکیه فاصله ای ۵۰۰ کیلومتری از اسرائیل دارد و رخدادهای این بخش و از جمله تهاجم احتمالی ترکیه به این بخش از خاک سوریه٬ نگرانی فوری برای اسرائیل نیست بلکه برای اسرائیل همچنان نگرانی های ناشی از جمهوری اسلامی ایران٬ در صدر اولویت امنیتی این کشور است٬ اما تحلیلگران در رسانه های اسرائیل آنچه را که فعلا مقامات این کشور نمی توانند آشکارا بیان کنند٬ بر زبان می آورند.

نیویورک تایمز از جمله نوشته «شیمون شیفر» تحلیلگر روزنامه اسرائیلی «یدیعوت آخرونوت» را نقل کرده که رها کردن کردهای سوریه را که مفیدترین همکاران آمریکا در نبرد با داعش بودند٬ به «خنجر زدن از پشت» به اسرائیل نیز تشبیه کرده و پرسیده است آیا بعید نیست که آمریکا روزی همین تصمیم را در مورد دیگر همپیمانان خود مانند اسرائیل بگیرد.

رئیس جمهوری ترامپ سه شنبه ۱۶ مهر/ ۸ اکتبر در توضیح تصمیم به خروج نظامیان آمریکایی از سوریه٬ تاکید کرد که این اقدام رها کردن کردها نیست. اما دکتر «دوری گولد» دستیار ارشد پیشین نخست وزیر اسرائیل و رئیس یک مرکز مهم مطالعاتی این کشور به نیویورک تایمز گفته است که «احساس من نیز اکنون مانند یک کرد است».

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست نیز در آخرین شماره خود نوشته است که رها شدن کردها از سوی آمریکا به اسرائیل نشان داد که «نمی تواند به هیچ کسی جز خود اتکا کند».

 

      ________________________________
*      گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، ویژه شبکه آواتودی نوشته و یا از منابع معتبر بین‌المللی گردآوری، ترجمه، تهیه و تنظیم می‌شود. هم‌زمان، ارزش خبر و گزارش را در همراهی آن با ارزیابی می‌دانیم.