رفتن به محتوای اصلی

نشنال اینترست: «زیردریایی‌های اسرائیل با توان کشتن میلیون‌ها انسان»

https://nationalinterest.org/blog/buzz/israel-has-submarines-armed-weapons-could-kill-millions-people-73006
posted onOctober 1, 2019
noدیدگاه

آواتودی*

کایلی می‌زوکامی در گزارشی در روز یکشنبه 7 مهر/29 سپتامبر در وب‌سایت نشنال اینترست وابسته به مرکزی به همین نام در آمریکا، جزییات زیردریایی‌های ارتش اسرائیل با «توان کشتن میلیون‌ها انسان» را تشریح کرده است.

وی نوشته است که اسرائیل یک نیروی دریایی بسیار کوچک اما با یک «راز» مهم دارد؛ توان نابودی میلیون‌ها انسان با زیردریایی‌های ساخت آلمان که برای ارتش اسرائیل ساخته و به این کشور تحویل شده است.

در این گزارش افزوده شده که این کشور پنج فروند از این زیردریایی‌های نوع «دلفین» را در اختیار دارد که توان ضربه هسته‌ای دارند و مجهز به موشک‌های هدایت‌شونده اتمی هستند و زیردریایی ششم نیز در حال ساخت است که ظاهرا به زودی تحویل این کشور خواهد شد.

این زیردریایی‌ها توان «ضربه دوم» را دارند؛ به این مفهوم که در صورتی که کشورشان از سوی هر عاملی مورد یک تهدید بسیار جدی مانند تلاش برای حمله به زرادخانه هسته‌ای این کشور قرار گیرد، این زیردریایی‌ها توان «ضربه دوم» یا «حمله ثانویه» را در سرعت بالا دارند.

اسرائیل هیچگاه به توان هسته‌ای این زیردریایی‌ها اشاره نکرده اما اظهارات سران این کشور در مورد اهمیت این تجهیزات، نشان از تکیه این کشور به این شناورهای زیردریایی است.

نظر به این‌که در فضای تشدید جدی دشمنی میان ایران و اسرائیل، نشریه نشنال اینترست به توان مخرب زیردریایی‌های اتمی اسرائیل اشاره کرده، امری که نظامیان و کارشناسان نظامی منطقه و دنیا از آن آگاهی دارند، امری قابل تامل است.

اکثر این تجهیزات را اسرائیل برای رویارویی با یک تهدید حیاتی آماده کرده که به گفته بنیامین نتانیاهو، رژیم ایران «بزرگ‌ترین تهدید برای موجودیت این کشور است».

 

       ________________________________
*      گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، ویژه شبکه آواتودی نوشته و یا از منابع معتبر بین‌المللی گردآوری، ترجمه، تهیه و تنظیم می‌شود. هم‌زمان، ارزش خبر و گزارش را در همراهی آن با ارزیابی می‌دانیم.