رفتن به محتوای اصلی

برایان هوک: اگر جلوی رژیم ایران گرفته نشود، نفوذش از هلال شیعی به قرص ماه کامل مبدل می‌شود

برایان هوک: اگر جلوی رژیم ایران گرفته نشود، نفوذش از هلال شیعی به قرص ماه کامل مبدل می‌شود
posted onSeptember 24, 2019
noدیدگاه

آواتودی*

برایان هوک نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران دوشنبه شب اول مهر/ 23 سپتامبر در یک سخنرانی در «انجمن آسیا» در نیویورک، از سیاست‌های دولت واشینگتن در قبال ایران دفاع کرد.

اما وی در پاسخ به پرسش نماینده نیویورک تایمز که در این جلسه بود، حاضرنشد صریحا بگوید که آیا مذاکراتی محرمانه میان آمریکا و ایران برای تبادل زندانیان در جریان است یا خیر. وی گفت این امر، حساس است ولی من قبلا در این زمینه با عباس عراقچی مذاکره کرده و فهرستی از زندانیان آمریکایی بی‌گناه را که در زندان ایران هستند، به او دادم.

وی در دفاع از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران گفت، برجام مانع از ادامه گروگان‌گیری شهروندان آمریکایی از سوی رژیم گروگان‌گیر ایران نشد.

آقای هوک گفت، تا حال در برابر رژیم ایران شکیبا بودیم اما یک موشک دیگر، ممکن است باعث جنگ منطقه‌ای شود.

او در خصوص اتهام آمریکا به ایران در مورد عاملیت در حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی گفت، این اتهام را بر اساس اسناد و مدارک مطرح کرده ایم ولی دیپلمات های رژیم ایران مانند جواد ظریف با مهارت در صدد هستند که حکومت‌شان را مقید به مقررات دیپلماتیک جهانی نشان دهند ولی کدام عقل سلیم این توجیهات دروغین را می‌پذیرد.

به گفته آقای هوک، رژیم ایران اصولا از پس از انقلاب، تعرض های خود را آغاز کرد و آن را در یک روند فزاینده، گسترش داده است. وی افزود که سپاه پاسداران ایران یک نهاد تروریستی است که برای بقای رژیم تلاش می‌کند و حفظ حرمت ارضی کشورها هنگامی برایش محترم است که به نفع خودش باشد؛ این نهاد کارهایی خطرناک می‌کند اما تنها پنج کشور دنیا عملیات تروریستی اخیر آن را محکوم کرده‌اند.

به گفته برایان هوک، «کارزار فشار حداکثری آمریکا کمک‌های رژیم ایران به تروریست ها را به شدت کاهش داد و حداقل، حکومت ایران 16 میلیارد دلار کمتر به گروه‌های تروریستی داده زیرا آمریکا با تحریم‌ها علیه ایران، جمهوری اسلامی را از دست‌کم 50 میلیارد دلار درآمد نفتی محروم کرد».

وی افزود که گروه‌های نیابتی ایران همگی تضعیف شده و حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله نیز آشکارا کاسه گدایی برای گرفتن کمک از هوادارانش بدست گرفته است.

برایان هوک گفت، اکنون توپ در زمین ایران است که به سوی مذاکره بیایند یا آنکه مسئولیت کارهای خود را بپذیرند.

آقای هوک افزود که کوروش کبیر یهودیان را نجات داد اما رهبران کنونی رژیم در تضاد کامل با آموزه‌های کوروش رفتار می‌کنند.

وی گفت اگر کشورهای همسایه ایران از موضع آمریکا حمایت نکنند، این امر سکوتی ناشی از مماشات با یک رژیم خطرناک است که عقوبت آن دامنگیر منطقه می‌شود.

به گفته برایان هوک، رژیم یاغی ایران مرتب می‌خواهد جهان را در برابر دو گزینه بد در برابر بدتر قرار دهد و دنیا را از عقوبت کارهای بدتر خود هراسان کند.

برایان هوک گفت مدت‌ها می‌گفتند که رژیم ایران در صدد ایجاد یک هلال شیعی است اما حال دارد نفوذ خود در منطقه را به قرص ماه کامل مبدل می‌کند (یعنی نفوذش در چهار گوشه منطقه رخنه خواهد کرد).

برایان هوک هم‌زمان با رسیدن حسن روحانی به نیویورک و نیز مصاحبه‌های متعددی که جواد ظریف با رسانه‌های عمده آمریکایی داشته، در نشست «انجمن آسیا» سخنرانی کرد و سپس به پرسش‌های رییس این مرکز مطالعاتی پاسخ داد.

 

       ________________________________
*      گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، ویژه شبکه آواتودی نوشته و یا از منابع معتبر بین‌المللی گردآوری، ترجمه، تهیه و تنظیم می‌شود. هم‌زمان، ارزش خبر و گزارش را در همراهی آن با ارزیابی می‌دانیم.