رفتن به محتوای اصلی

چرا رسانه‌ها ارتباطات اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه با داعش را پوشش نمی‌دهند!؟

چرا رسانه‌ها ارتباطات اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه با داعش را پوشش نمی‌دهند!؟
posted onSeptember 23, 2019
noدیدگاه

ترجمە آواتودی

رجب طیب اروغان این هفته خیمه خود را در هتل مجلل پنینسولا در نیویورک علم کرده است. او قرار است آنجا در خلال نشست مجمع عمومی سازمان ملل میزبان مراسم شامی با حظور رهبران جامعه مسلمان آمریکا باشد.

اردوغان در جریان سفر خود به نیویورک در سال ٢٠١٧ با ایلهان عمر که آن زمان تازه به نمایندگی کنگره (از حزب دموکرات و ایالت مینسوتا) انتخاب شده بود دیدار کرد. در ماه ژوئیه گذشته رؤسای رسانه‌های دولتی ترکیه از تمام ترک‌های دنیا خواستند تا برای کمک به انتخاب مجدد ایلهان عمر به کمپین انتخاباتی او کمک مالی بکنند. این عمل تحت قوانین دولت آمریکا، اگر شهروند آمریکا و یا دارنده گیرن‌کارت ایالات متحده نباشند، غیر قانونی است.

اما مسالەای که باید بیشتر از همه مردم آمریکا را آشفته کند تلاش اردوغان برای تاثیر بر کنگره، زندانی کردن روزنامه‌نگاران، جنگ‌های نسل‌کشی او بر علیه ملت کُرد، و یا حتی مسجد یکصد میلیون دلاری که او در شهر لانهام ایالت مریلند ساخته است، نیست. چیزی که آمریکا را باید نگران کند تعهد اردوغان به جهاد جهانی و به خصوص به تروریست‌های داعش است. از سال ۲۰۱۲، سرویس اطلاعاتی ترکیه موسوم به میت، با رهبری اردوغان مشغول به فراهم آوردن منابع و ارائه کمک‌های مادی برای داعش بوده‌اند، این در حالی است که مسئولان گمرک و مرزبانی ترکیه هم چشم خود را بر روی ورود اعضای جدید داعش از ترکیه بسته بودند که به تعداد زیاد از ترکیه به سوریه می‌رفتند.

مهر خروج از مرز ترکیه بر پاسپورت تعداد زیادی از تروریست‌های داعش که توسط نیرو‌های کُرد هم پیمان ایالات متحده در شمال سوریه دستگیر شده‌اند، نقش بسته است. جنگجویان داعش همچنین با افتخار و به صورت علنی از کمک‌هایی که از مسئولان ترکیه‌ای دریافت کرده‌اند، حرف می‌زنند.  

نیویورک‌ پست به نقل از یک جنگجوی داعش در خطاب به نیروی کُردی که او را دستگیر کرده، می‌نویسد: «اطلاعات ترکیه همه چیز را می‌داند

بسیاری از جنگجویان پیشین داعش اکنون به نیرو‌های تحت حمایت ترکیه ملحق شده‌اند که اکنون شهر کُردستانی عفرین را اشغال کرده‌اند. این نیرو‌ها در عفرین اکنون مشغول پاکسازی قومی هستند.

 دو افسر اطلاعاتی ترکیه که در سال ۲۰۱۷ در شمال عراق توسط گریلاهای کُرد دستگیر شدند، فعالیت‌های سری دولت ترکیه را در کمک به داعش و دیگر گروه‌های جهادی در سوریه و عراق فاش کردند.

کمک‌های ترکیه به داعش درست از بالاترین مقامات در دولت ترکیه شروع می‌شود. در سال ۲۰۱۶، سایت ویکی‌لیکس آرشیوی از ٥٨ هزار ایمیل را منتشر کرد که به صورت مستند کمک‌های داماد اردوغان ''برات آلبایراک'' به داعش را ثبت کرده بود، وی به فروش نفتی که داعش از سوریه و عراق می‌دزدید، کمک می‌کرد.

تا زمان انتشار ایمیل‌ها آلبایراک هرگونه دخالت خود را در تجارت غیر قانونی نفت انکار می‌کرد.

نیویورک پست ادامه می‌دهد، سمیه اردوغان دختر رجب طیب اردوغان یک سپاه پزشکی کامل را که شامل بیمارستان و دیگر تجهیزات پزشکی می‌شد، برای درمان جنگجویان زخمی داعش در اورفا جنوب شرق ترکیه نزدیک مرز با سوریه بنا نهاد.

داعش نیروهای به شدت مصدوم خود را با آمبولانس‌های ارتش ترکیه بدون هیچ گونه انجام مقررات گمرکی به اورفا منتقل می‌کرد. با وجود شواهد رابطه مستقیم اردوغان با داعش، حمایت شخصی و سازمانی او از داعش و دیگر گروه‌های جهادی مرتبط، شگفت‌آور است که رسانه‌‌های جریان اصلی آمریکایی توجهی به این موضوع نمی‌کنند.

این هفته یک گروه با نام «پروژه تحقیقاتی رابطه داعش با ترکیه»، حمایت مالی بیلبورد‌های نصب شده بر روی اتوبوس‌های شهری نیویورک را بر عهده گرفته است. پیام نوشته شده بر روی بیلبورد‌ها واضح است: «اردوغان، پدرخوانده تروریست‌‌های جهادی، جایی در ایالات متحده ندارد