رفتن به محتوای اصلی

 یک لنج حامل تسلیحات ایرانی توسط نیروهای آمریکایی کشف و ضبط شد

 یک لنج حامل تسلیحات ایرانی توسط نیروهای آمریکایی کشف و ضبط شد
٢٠٠ صندوق حامل محموله‌های تسلیحاتی ایرانی کشف شده توسط آمریکایی‌ها
تسلیحات کشف شده شامل ٢٠٠ صندوق حاوی اجزاء موشک‌های بالستیک میانبرد می‌باشد
posted onFebruary 15, 2024
noدیدگاه

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده با انتشار اطلاعیه در شبکه اجتماعی ایکس، از تلاش موفقیت‌آمیز نیروهای آمریکایی در کشف و ضبط یک محموله تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران که از مقصد ایران در دریای عرب به سمت مناطق تحت کنترل تروریست‌های حوثی در حرکت بود، خبر داد.

روز پنج‌شنبه، ٢٦ بهمن‌ماه، ستاد فرماندهی مرکزی ایلات متحده با انتشار این خبر در ایکس نوشت: "نیروهای واکنش سریع گارد ساحلی وابسته به این ستاد، در هشتم بهمن‌ماه سال جاری، طی عملیاتی توانستند یک لنج حامل محموله‌های تسلیحاتی وابسته به ایران را که در دریاری عرب در حرکت بود، متوقف کنند".

این اطلاعیه یادآور می‌شود که نیروهای آمریکایی در عملیات مذکور توانستند ٢٠٠ صندوق حاوی اجزاء موشک‌های بالستیک میانبرد، قطعات ساخت پهپاد‌، تجهیزات ارتباطی درجه یک نظامی، مجموعه‌های مختص به پرتاب موشک هدایت شونده ضد تانک و سایر اجزای نظامی را کشف و ضبط کنند.

کشف و ضبط تسلیحاتی ایرانی
لنج متوقف شده توسط نیروهای آمریکایی

ستاد فرماندهی ایالات متحده متذکر می‌شود که ارسال یا فروش مستقیم و غیرمستقیم چنین تجهیزات نظامی ناقض قطعنامه ٢٢١٦ شورای امنیت سازمان ملل می‌باشد.

در همین رابطه ژنرال مایکل اریک کوریلا، فرمانده سنتکام گفت: "این نمونه دیگری از فعالیت ویرانگرانه ایران در منطقه است. ادامه تامین تسلیحات متعارف پیشرفته به حوثی‌ها نقض مستقیم قوانین بین المللی است و تداوم چنین اقدامات آشوبگرانه‌ای برهم زننده امنیت کشتیرانی جهانی و تضعیف جریان آزاد تجارت می‌شود".

فرماندهی مرکزی ایالات متحده در اطلاعیه خود تاکید می‌کند: "ما خود را متعهد به ادامه همکاری‌هایمان با متحدان و شرکایمان در مقابله با نقش تخریبی و مرگ‌آفرین ایران در منطقه هستیم، این اقدامات در چارچوب تمام راهکارهای قانونی از جمله تحریم‌های سازمان ملل و آمریکا، خواهد بود.

قابل ذکر است شبه‌نظامیان حوثی طی ماه‌های اخیر اقدام به موشک پراکنی بسوی کشتی‌های در حال تردد در آب‌های آزاد بین‌المللی در دریای سرخ کرده‌اند که موجب اخلال جدی در حوزه کشتیرانی جهانی شده‌اند.

در واکنش به این اقدامت تروریستی دولت بریتانیا و آمریکا نیز از ماه گذشته دست به حملات متعدد علیه اهداف حوثی‌ها در یمن کرده‌اند که برپایه گزارشات متعدد آسیب‌های جدی بر مراکز نظامی آن‌ها وارد شده است.

حوثی‌ها در پی آغاز جنگ اسرائیل و حماس حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ و خلیج عدن را آغاز کردند. این حملات موجب اختلال در حمل و نقل دریایی از طریق تنگه باب‌المندب و افزایش هزینه‌های تجارت از این مسیر شده است.

همچنین آژانس اطلاعات دفاعی ایالات متحده در آخرین گزارش خود در مورخ ششم فوریه ٢٠٢٤ این واقعیت را آشکار کرد که رژیم تروریستی ایران از سال ۲۰۱۵ "زرادخانه متنوع تسلیحاتی" از جمله موشک‌های بالستیک کوتاه و میان برد و موشک‌های کروز را در اختیار حوثی‌ها قرار داده است.