Ana içeriğe atla

Türkiye Zaxo saldırısının sorumluluğunu reddetti

 Türkiye Zaxo saldırısının sorumluluğunu reddetti
posted onJuly 24, 2022
noyorum

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kürdistan Bölgesi’nin Zaxo ilçesinde 9 kişinin hayatını kaybetmesine, 23 kişinin de yaralanmasına neden olan saldırının bir terör eylemi olduğunu belirterek, Türkiye tarafından yapıldığına dair haberleri reddetti.

Olay hakkında yazılı açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, "Irak'ın Dohuk Vilayeti’nin Zaho İlçesi’nde bir dere kenarına bugün gerçekleştirilen saldırıda, ilk belirlemelere göre 8 kişinin hayatını kaybettiği; 23 kişinin ise yaralandığı büyük üzüntüyle öğrenilmiştir. Bu elim hadisede hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor; yakınları başta olmak üzere dost ve kardeş Irak halkına ve Hükümetine taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz” dedi.

Bakanlık Türkiye’nin PKK ile mücadelesini hukuka uygun yürüttüğünü vurguladığı açıklamasında, “"Türkiye sivilleri hedef alan her türlü saldırının karşısındadır. Türkiye terörle mücadelesini uluslararası hukuka uygun şekilde, sivillerin, sivil altyapının, tarihi ve kültürel varlıklar ile tabiatın korunmasına azami hassasiyet göstererek yürütmektedir. Masum insanları hedef alan ve terör örgütü kaynaklı olduğu değerlendirilen bu gibi saldırılarla ülkemizin terörle mücadeledeki haklı ve kararlı tutumunun hedef alındığı kıymetlendirilmektedir. Türkiye gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazırdır. Irak hükümeti yetkililerini hain terör örgütünün söylem ve propagandasının etkisi altında açıklamalar yapmamaya, bu elim hadisenin gerçek faillerinin açığa çıkarılması için iş birliği yapmaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.