Ana içeriğe atla

Almanya Rojava operasyonuna karşı

 Almanya Rojava operasyonuna karşı
posted onAugust 8, 2022
noyorum

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Türkiye’nin olası Rojava operasyonuna, “yeni acıların yaşanmasına neden olacağı ve IŞİD ile mücadeleye zarar vereceği” gerekçesiyle karşı çıktı. 

Resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya giden Baerbock, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.

Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Alman bakan, Türkiye’nin olası Rojava operasyonuna karşı açıklamalarda bulundu.

Rojava’ya olası bir operasyonun IŞİD gibi örgütlere yarayacağı uyarısında bulunan Baerbock, “Bütün ülkeler kendini savunma hakkına sahip. Uluslararası hukuk buna bazı sınırlar koyuyor. Fakat burada önleyici saldırıların yapılmaması gerekir. Tabi ki bu Kuzey Suriye için de geçerli. Yeni bir askeri çatışma daha fazla acı yaratacaktır. Bu nedenle oradaki istikrarsızlık sadece IŞİD gibi örgütlere yarayacaktır” dedi. 

Çavuşoğlu ise, son iki yılda YPG saldırıları sonucu 25 Türk askerinin hayatını kaybettiğini kaydederek, “Bu işin DAEŞ’le falan bir ilgisi yok. DAEŞ ile mücadele etmek istiyorsanız aynı Türkiye gibi sahaya iner savaşırsınız. YPG’nin DAEŞ ile mücadele ettiği falan yok. Bunu siz de gayet iyi biliyorsunuz” ifadelerini kullandı.