Skip to main content

Barzani’den Trump’a: Kürtlerin kanı paradan daha değerli

Barzani’den Trump’a: Kürtlerin kanı paradan daha değerli
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani ve Güney Kürdistan yönetiminden ABD’nin Rojava’dan asker çekme ve Türkiye’nin işgal harekâtına tepki mesajları geldi. Mesud Barzani, ABD Başkanı Donald Trump’a, “Kürtlerin kanı silah ve paradan çok daha değerlidir” diyerek olası harekata engel olunmasını istedi.
posted onOctober 9, 2019
nocomment

Kürdistan Bölge Yönetimi eski Başkanı Mesud Barzani ve Güney Kürdistan yönetiminden ABD’nin Batı Kürdistan’dan (Rojava) asker çekme kararı ve Türkiye’nin işgal harekatına tepki mesajları geldi.

Kürdistan Demokrat Parti (PDK) Genel Başkanı Mesud Barzani, ABD Başkanı Donald Trump’a, “Kürtlerin kanı silah ve paradan çok daha değerlidir” diyerek olası harekata engel olunmasını istedi. Barzani, Trump’a hitaben Twitter hesabından şu mesajı paylaştı:

“Sayın Başkan Donald Trump. Lütfen bilin ki Kürtler her zaman meşru haklarını savunmuştur. Peşmerge, DAİŞ’i mağlup etti ve Kürtler terörle mücadelede koalisyonun önemli bir parçası oldu. Kürtlerin kanı silah ve paradan çok daha değerlidir. Teşekkür ederim.”

Kürt Lider Mesud Barzani dün yaptığı açıklamada da Rojava halkının daha fazla felakete maruz kalmaması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söylemişti.

“Batı Kürdistan’daki son gelişmelerden çok endişeliyiz” ifadesini kullanan Mesud Barzani, yaşananlarla ilgili farklı kanallarla iletişim halinde olduklarını belirtmişti.

Güney Hükümeti: ABD’nin çekilmesinden endişe duyuyoruz

avatoday

 

Kürdistan Bölgesi Hükümeti de ABD’nin Rojava’da oluşturulması planlanan ‘güvenli bölge’den çekilmesinden endişe duyduğunu açıkladı.

Hükümet tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, Türk devletinin Uluslararası Koalisyon’un bir üyesi olarak DAİŞ’le mücadelede elde edilmiş kazanımları etkileyecek olumsuz bir adım atmaması gerektiği kaydedildi.

Bölgede atılacak askeri her adımın Suriye sınırları dışında da etkisinin hissedildiğine vurgu yapılan açıklamada, bunun DAİŞ’in geri dönüşüne ve çok sayıda sivilin yerlerinden olmasına neden olabileceği ifade edildi.

Sorunun tüm taraflarının Kürt güçlerle diyalog halinde meseleyi çözüme kavuşturmasının gerekli olduğunun altı çizilen açıklamada, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti, sorunların siyasi yollarla çözüme kavuşturulması gerektiğini, Kürtler ve tüm vatandaşlarının haklarının korunması gerektiğini vurguluyor” denildi.

Açıklamada, Kürdistan Bölgesi’nin terörle mücadelede çok sayıda kurban verdiği ve şuanda 1 milyon 100 bin sığınmacıya ev sahipliği yaptığına işaret edilirken, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Rojava’daki gelişmelerle yakından ilgilendiği ve birkaç kanal yoluyla sorunla ilgilendiği belirtildi.

Trump’ın çekilme kararı

Trump, ABD askerlerinin Rojava’dan çekilmesi kararını vermesinin ardından Türkiye Fırat’ın doğusunda kalan bölgede operasyon yapacağını açıkladı.

Çekilme kararını bildiren Trump, Kürtlere silah ve para yardımında bulundukları vurgusunda bulunmuştu.

ABD kamuoyunda ve yönetiminden gelen tepkiler üzerine Trump dün yaptığı açıklamada, “Suriye'den çekiliyor olabiliriz, ama hiçbir zaman o özel insan ve harika savaşçı olan Kürtleri terk etmiyoruz. Kürtlere silah yardımında bulunuyoruz” ifadelerini kullanmıştı.