Skip to main content

İran rejimi, Süleymani’nin halefi Kaani’nin Bağdat ziyaretini doğruladı

İran rejimi, Süleymani’nin halefi Kaani’nin Bağdat ziyaretini doğruladı
İran rejiminin Bağdat Büyükelçisi İrec Mescidi, ABD tarafından öldürülen Kasım Süleymani’nin halefi İsmail Kaani’nin Bağdat’ı ziyaret ettiği iddialarını doğruladı. Kaani’nin Bağdat’a gizli bir ziyaret gerçekleştirerek Şii milis gruplarının liderleriyle görüştüğü açıklanmıştı.
posted onDecember 6, 2020
nocomment

İran İslam Cumhuriyeti'nin Bağdat Büyükelçisi İrec Mescidi, İran rejimi Devrim Muhafızları’na (Pasdaran) bağlı Kudüs Gücü Komutanı İsmail Kaani'nin geçtiğimiz günlerde Bağdat'a gelerek, Irak yetkilileri ve Şii milis gruplarının liderleriyle görüştüğü iddialarını doğruladı.

Mescidi, Bağdat'ta el-Alem Televizyon kanalına verdiği mülakatta, Kaani'nin 21 Kasım'daki Bağdat ziyareti iddialarını doğruladı ve konuyla ilgili detaylar hakkında bilgi verdi.

ABD tarafından 3 Ocak’ta Uluslararası Bağdat Havalimanı yakınlarında gerçekleştirilen hava saldırısında öldürülen İran rejimi Pasdaranlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin halefi olan Kaani'nin Bağdat'ta Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile İran rejimi güdümündeki Şii milis gruplarının liderleri ve diğer siyasi grup yetkilileriyle görüştüğünü ifade eden Mescidi, Kaani'nin Iraklı liderlerle güvenlik ve ekonomik ilişkileri değerlendirdiğini söyledi.

Şii milis grupların İran rejimine bağlılıkları

Mescidi, Irak'taki Şii milis gruplarının İran rejimine bağlılıklarını da vurgulayarak, “Irak'taki tüm siyasi parti liderleri ve direniş güçleri (Şii milis yapılar) İran ile olumlu ilişkilere sahip. Kimse de bu gerçeği inkar edemez. İran'ın politikası ise, bu grupların (milis yapıların) içişlerine karışmamak yönündedir ancak kendileri bizimle istişare etmeyi ve Kaani'nin görüşünü öğrenmeyi yeğliyor. Aynı zamanda kendi bakış açılarını da bize ifade ediyorlar ki bu da normal bir durum” şeklinde konuştu.

İran rejiminin Irak hükümetini zayıflatma amacı olmadığını savunan Mescidi, mevcut hükümetle ilişkileri güçlendirmekten yana olduklarını dile getirdi.

İrec Mescidi, Irak'taki Şii milis grurpların Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'i öldüren ABD'ye karşı tutum içerisinde olduklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Irak'taki direniş grupları, ABD'nin varlığına karşı tutum içerisindeler. Bu grupların talebi ABD'nin Irak'tan çekilmesi. İran devleti de ABD askerlerinin bölgeden çekilmesi talebini defalarca tekrarladı.”

İran rejimi büyükelçisi, Irak’ın hem siyasal hem de askeri olarak İran rejiminin kontrolüne geçtiği gerçeğini görmemezlikten gelerek “Biz, Irak ya da başka ülkelerin içişlerine karışmak istemiyoruz” iddiasını savundu.

Irak Başbakanı Kazımi'nin, İsmail Kaani ile 21 Kasım tarihinde Bağdat'ta bir araya geldiği iddia edilmişti.

Kudüs Gücü Komutanı İsmail Kaani, Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesi ardından bu göreve getirilmişti.