Skip to main content

DAİŞ’in yeni lideri, Saddam’a subaylık yapmış Türkmen Abdullah Qardaş

DAİŞ’in yeni lideri, Saddam’a subaylık yapmış Türkmen Abdullah Qardaş
DAİŞ’in yeni liderinin Saddam döneminde onun ordusunda subaylık etmiş, 2003’teki ABD işgali sırasında El-Kaide ile bağlantısı nedeniyle tutuklanmış ve serbest kaldıktan sonra DAİŞ’e katılmış Telaferli Türkmen Abdullah Qardaş olduğu bildirildi.
posted onOctober 28, 2019
nocomment

Kürt güçlerin istihbarat desteğiyle ABD özel kuvvetleri tarafından İdlip’te, Türk ordusunun gözlem noktaları alanı içinde yer alan ve Türkiye sınırına 5 kilometre mesafedeki Barişa köyünde düzenlenen operasyonda ölen DAİŞ lideri Ebubekir Bağdadi’nin ölmeden önce DAİŞ’in yeni lideri olarak Saddam döneminde onun ordusunda subaylık etmiş, 2003’teki ABD işgali sırasında El-Kaide ile bağlantısı nedeniyle tutuklanmış ve serbest kaldıktan sonra DAİŞ’e katılmış Telaferli Türkmen Abdullah Qardaş’ı varisi olarak atadığı bildirildi.

Fransız Haber Ajansı’nda (AFP) yern alan analiz haberde DAİŞ’e katıldıktan sonra örgütün vahşi kararlarına hukuki kılıf uydurması ve örgütün politika yapıcısı olarak yaptığı işlerden dolayı örgüt içinde 'Profesör' olarak isimlendirilen Qardaş’ın Ağustos ayında Bağdadi tarafından örgütün operasyonlarını yönetmesi için varis olarak belirlendiği belirtildi.

Acımasız kararları ile popülerleşti

Gerçek ismi Haci Abdullah el-Afari olduğu dile getirilen ve DAİŞ hiyerarşik yapılanması içinde kısa sürede yükselen Abdullah Qardaş örgüt içinde acımasız kararlar vermesiyle popüler hale geldi.

Qardaş, 2003’te Saddam’ın ordusunda subayken ABD’nin, o dönemki Başkanı George Bush’un kararıyla Irak’ı işgal harekatına başlaması ve Saddam rejiminin devrilmesi sırasında El-Kaide ile bağlantısı nedeniyle tutuklandı ve ardından serbest bırakıldı. DAİŞ’in El-Kaide’nin Suriye kolu olan El-Nusra’dan ayrılıp yeni bir örgüt olarak ortaya çıkması ardından Abdullah Qardaş da DAİŞ’e katılarak Bağdadi’ye biat etti.

Bağdadi’ye karşı çıkanları ortadan kaldırmakla sorumluydu

Sıkı İslami kurallar ve Şeriat Yasası cezalarını katı bir şekilde uygulayan Qardaş, DAİŞ’in baş politikacılarından biri oldu ve aynı zamanda yasamasından sorumlu şefi haline geldi. Bağdadi’nin liderliğine ve onun vahşi yönetim tarzına karşı çıkan kişileri ortadan kaldırmakla da sorumlu olan Abdullah Qardaş, DAİŞ’in Musul’u ele geçirmesi ardından Bağdadi’yi kentte karşılayan ve Musul'daki Ulu Caminin minaresinden, Bağdadi’nin sözde DAİŞ hilafetini anons ederek duyuran kişiydi.

Amaq’tan devir duyurusu

DAİŞ’in yayın organı Amaq’ta, 7 Ağustos’ta yapılan açıklamada Ebubekir Bağdadi’nin Qardaşı'ı terör örgütünün günlük operasyon ve saldırı işlerinden sorumlu lideri olarak atadığı açıklanmıştı. Amaq’taki açıklamada ayrıca Bağdadi’nin ise artık örgütün amaçlarına yönelik dini işlere odaklanacağı duyuruldu.

Bağdadi’nin ölümünün ardından Qardaş’ın terör örgütünün nominal sorumlusu olacağı belirtiliyor ancak bu sorumluluğun ne derecede olacağı meçhul.

DAİŞ, bölge düzeyinde aldığı yenilgiden sonra şu anda Irak ve Suriye’de birbirlerinden bağımsız olarak faaliyet gösteren hücrelere bölünmüş durumda. DAİŞ içerisnde Tunuslu, Suudi ve Iraklılar etkin ve bu etnik çizgiler arasında hizipsel bir bölünme yaşanıyor.

Prof. Filiu: Bağdadi’nin ölümü sertleşme ve daha büyük saldırılara yol açabilir

Konunun uzmanları, Bağdadi’nin ölümünün ardından aşırılık yanlısı cihatçı üyelerin dünyanın her yerinde yeni büyük saldırılar gerçekleştirebileceği uyarısında bulunurken DAİŞ’in Bağdadi’nin ölümüne hazırlıklı olabileceğini belirtiyor.

Paris Sciences-po Üniversitesi’nden Ortadoğu uzmanı Prof. Jean-Pierre Filiu AFP’ye verdiği mülakatında Bağdadi’nin ölümünün DAİŞ’te büyük bir başarısızlık duygusuna yol açmış olabileceğini ancak, bu tür sembolik bir kaybın, uzun süredir tecrübeli profesyonel teröristler tarafından yönetilen örgütün operasyonel yönünü temelden etkileyeceğinin kesin olmadığını söyledi.

Flliu, “Bu açıdan Bağdadi’nin ölümü, uzun vadede El-Kaide lideri Usame bin Ladin’in  öldürülmesinden bile daha az etkisi olabilir” diyerek şöyle devam etti:

“Zira Ladin’in ölümü, El-Kaide’ye bağlı kuruluşların, Suriye'de El-Nusra ya da DAİŞ'gibi küresel aşırılık ağlarının ortaya çıkmasını ve bu ağların dünya çapında saldırılar gerçekleştirmesini engelleyemedi. En muhtemel sonuç, Bağdadi’nin ölümü bir anlık sessizliğe ve terör saldırılarında bir duraksamaya yol açmasıdır.”

ABD operasyonu ve Bağdadi’nin ölümü 

avatoday


Donald Trump, ABD ordusuna bağlı özel birliklerin Cumartesi gece yarısı 2 insansız hava aracı (İHA) gözetiminde 8 helikopterle indirme yaparak yaklaşık 4 saat süren çatışma ardından DAİŞ lideri Ebubekir Bağdadi’nin öldüğünü duyurdu.

ABD'nin helikopterlerle indirme harekatı düzenlediği mevkinin, İdlip’in kuzeyinde yerinden edilmiş sivillerin sığındığı Tourlaha Kampı'na birkaç kilometre uzaklıkta yer aldığı kaydedildi.

Gece yarısı saat 00.00 sularında bölgeye 8 ABD helikopteri ve 2 İHA gelerek Barişa köyü yakınlarındaki hedefi bir buçuk saat boyunca yoğun ateş altına aldı. Helikopterlere, yerden ağır silahlarla karşılık verildi. Yaklaşık 1,5 saat süren ilk çatışmaların ardından helikopterler bölgeden ayrıldı. Yarım saat sonra geri dönen helikopterler saldırıya devam etti.

Bu sırada helikopterlerden ABD özel kuvvetleri olduğu düşünülen unsurlar yere indirildi. Çatışmaların ikinci kısmı 2,5 saat kadar sürdü. Helikopterler yaklaşık dört saat süren operasyonun ardından bölgeden ayrıldı.

Bölgeye giden sağlık ekipleri, saldırının meydana geldiği noktada tamamen yıkılmış bir ev ile etrafında yanmış bazı çadırlar gördüklerini bildirdi.

ABD Başkanı Donıald Trump, ardından yaptığı açıklamada, operasyon sırasında Bağdadi’nin bir tünelde sıkıştığını ve üç çocuğuyla birlikte kendisini patlattığını açıkladı. Trump, operasyon için istihbarat desteği sunan Batı Kürdistan’daki Kürt güçlerine teşekkür etti.

avatoday