Skip to main content

آیا حماس فاز جدید عملیاتی علیه اسرائیل را بعد از سفر مقاماتش به تهران آغاز کرده است؟

آیا حماس فاز جدید عملیاتی علیه اسرائیل را بعد از سفر مقاماتش به تهران آغاز کرده است؟
AvaToday caption
posted onAugust 11, 2019
nocomment

آواتودی*

هنوز چند روز از سفر هیئت حماس به تهران و ملاقات صالح العاروری رییس این هیئت با علی خامنه‌ای رهبر رژیم ایران سپری نشده که چند رخداد ضد امنیتی در اطراف اسرائیل، این پرسش را مطرح کرده است که آیا فاز عملیاتی جدید این سازمان اسلام‌گرای هم‌پیمان با ایران علیه اسرائیل آغاز شده است؟

چهارشنبه شب گذشته هفتم اوت در ساعت هفت و نیم شامگاه رد پای یک جوان اسرائیلی 19 ساله به نام «دویر یهودا سورک» در راه رفتن به کالج مذهبی یهودی در شهرک «بیت ال» در نزدیکی اورشلیم پس از آنکه از اتوبوس پیاده شد ناپدید شد.

ساعت سه و نیم بامداد پنجشنبه جسد او در حالی در جاده بدست آمد که با ضربات چاقو کشته شده بود. به گزارش رسانه‌های اسرائیل، او رفته بود برای مراسم پایان تحصیل کالج برای دبیران خود کتاب هدیه بخرد و با یک بغل کتاب که در آغوش داشت، کشته شده بود؛ یکی از کتابها اتفاقا کتابی مشهور از نویسنده چپگرای اسرائیلی به نام دیوید گروسمن بود که نویسنده‌ای بشدت ضد جنگ است و پسر خودش نیز در جنگ کشته شده است.

رسانه‌ها نوشتند با وجودی که این پسر جوان روحیات مذهبی داشت، اما پدرش یک فیلسوف غیر مذهبی و نویسنده‌ای شناخته شده در این کشور است. خانواده این جوان تمامی اعضای داخلی بدن و حتی قرنیه چشمان او را به بیماران نیازمند بخشیدند.

بنیامین نتانیاهو که جمعه از محل حادثه دیدار کرد با اطمینان گفت قاتلان خیلی زود دستگیر می‌شوند.

ارتش اسرائیل و نیروهای امنیتی این کشور بامداد شنبه دهم اوت/ 19 مرداد عوامل فلسطینی مرتبط با قتل را پس از جستجوی دقیق امنیتی، در خانه‌هایشان در دهکده‌ای در 10 کیلومتری محل قتل دستگیر کردند؛ رسانه‌ها گزارش دادند که تمامی جاده‌های اسرائیل و اماکن عمومی و غیره این کشور مملو از دوربین است و نهادهای امنیتی از جمله سریعا با بررسی فیلم دوربین‌ها و اطلاعاتی دیگر به مظنونین اصلی دست یافته و آنها را با خود بردند.

مقامات اسرائیل گفتند دو مظنون اصلی مرتبط با حماس هستند هر چند که یکی از آنها هرگز پیشتر دستگیر نشده بود.

اما چند ساعت پیش از دستگیری این فلسطینیان در کرانه باختری، ارتش اسرائیل اعلام کرد که چهار عضو مسلح حماس را که در صدد نزدیک شدن به جداره مرزی غزه با جنوب اسرائیل بوده، کشته‌اند.

رسانه‌های فلسطینی روایت متفاوتی ارائه کردند و گفتند یکی از افراد مقادیری سلاح با خود داشت و می‌خواست به سوی عملیات ضد اسرائیلی برود و سه تن دیگر، عضو یگان «مهارکننده» حماس بودند که فرد اصلی را «بازداشت کرده بودند».

اسرائیل اما روایت فلسطینیان را تایید نکرده و به گزارش رسانه‌های متعدد اسرائیلی، همه گمانه‌زنی‌های نظامیان و تحلیلگران این کشور در روز شنبه دهم اوت این بود که ممکن است حماس به خاطر مرحله جدید ارتباطات خود با رژیم ایران، فاز تازه عملیاتی علیه اسرائیل را آغاز کرده باشد.

یک مقام حماس شنبه به روزنامه الاخبار در لبنان که هم‌سو با حزب‌الله و ایران است، گفته بود اگر «دشمن اسرائیلی» جنگی تازه علیه غزه را برای در هم‌شکستن «مقاومت» آغاز کند، بقیه اعضای «محور (مقاومت)» به نبرد ما ملحق خواهند شد. (رژیم ایران و حزب‌الله و حماس و دیگر گروههای تروریست خود را «محور مقاومت» نام نهاده‌اند).

به نوشته تایمز اسرائیل، سخن این مقام حماس ظاهرا بر اساس قول و قرارهای رژیم ایران با این سازمان در جریان سفر اخیر هیئت این سازمان به تهران است؛ سفری که در آن به گزارش مقامات اسرائیلی و بر اساس رصد سران حماس، علی خامنه‌ای دستور داد که کمک سالانه تهران به حماس از 100 میلیون دلار به 360 میلیون دلار افزایش یابد.

 

*گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نیز نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، ویژه شبکه آواتودی نوشته و تهیه می‌شود.