Skip to main content

Trump, Türkiye’ye karşı CAATSA’yı devreye koyuyor

Trump, Türkiye’ye karşı CAATSA’yı devreye koyuyor
ABD Başkanı Donald Trump'ın ekibi, Rus S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatı ile ilgili Türkiye’ye yönelik bazı yaptırımlar uygulanması yönünde anlaştı.
posted onJuly 14, 2019
nocomment

ABD Başkanı Donald Trump, Rus S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatı ile ilgili Türkiye’ye karşı bazı yaptırımlar uygulanması yönünde karar aldı.

Bloomberg’in geçtiği haberine göre Trump yönetimi, CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) kapsamında, Türkiye’ye yaptırım uygulama kararı aldı.

Buna göre ABD yönetimi, 3 farklı yaptırım paketinden birini seçti, ancak Bloomberg’in haberinde bunlardan hangisinin seçildiği belirtilmedi.

Haberde, ABD yönetiminin, Türkiye’ye yönelik ekonomik ve askeri kısıtlamaları kapsayan yaptırımları gelecek hafta sonunda açıklayacağı belirtildi.

Gazeteye konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir ABD’li yetkiliye dayandırılan habere göre ABD yönetimi, Ankara’ya karşı uygulama kararı aldığı yaptırımları, Türkiye’de 15 Temmuz 2016’da Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı gerçekleştirilen başarısız darbe girişiminin yıldönümünden sonra açıklayacak.

Söz konusu yaptırım planı, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı ile Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilileri arasında yapılan istişarelerin ardından geliştirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Başkan Donald Trump ve üst düzey danışmanlarının imzasını bekleyen yaptırımlar hakkında yorum yapmaktan kaçındı.