بازبدە بۆ ناوەڕۆکی سەرەکی

ریزش نیروهای خارجی سپاه قدس در سوریه

آغاز فروپاشی گروه های شبه نظامی سپاه قدس در سوریه 
آغاز فروپاشی گروه های شبه نظامی سپاه قدس در سوریه 
posted onMay 13, 2021
noبۆچوون

بر اساس گزارش های رسیده به آواتودی، شمار زیادی از نیروهای افغانستانی و پاکستانی لشکر فاطمیون و تیپ زینبیون از گروه های شبه نظامی سپاه قدس در سوریه جدا شده اند.

شمار قابل توجهی از نیروهای خارجی که به تعداد بیش از ۱۵۰ هزار نفر در قالب ۵۰ گروه شبه نظامی توسط نیروهای سپاه قدس سازمان یافته و تامین مالی می شوند، لشکر فاطمیون و تیپ زینبیون را ترک کرده اند.

این گروه های شبه نظامی متشکل از نیروهایی از کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق، لبنان و بحرین هستند که توسط سپاه قدس به خدمت گرفته شده اند.

بر اساس این گزارش، قبل از روی کار آمدن دولت ترامپ و اعمال تحریم ها علیه سپاه پاسداران و بازوهایش در منطقه، رقم دستمزدهای این نیروها حدود ۱۵۰۰ دلار بوده که  بعد از اعمال تحریم ها علیه سپاه این رقم کاهش یافته و همین امر به علاوه تاخیر در پرداخت سبب نارضایتی عمده ای در این نیروها شده است.

 وزارت خارجه آمریکا پیش تردر پی انتشار توییت هایی اعلام کرده بود که  دولت آمریکا هر دو گروه  لشکر فاطمیون و تیپ زینبیون را  در سال ۲۰۱۹ میلادی تحریم کرده‌ است. 

از سویی دیگر حملات مکرر به پایگاه های این شبه نظامیان در شرق سوریه و شیوع ویروس کرونا و مرگ ده ها تن از این نیروها دلایل دیگر جدا شدن آنها از سپاه قدس هستند.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا در یک رشته توییت‌ گفته بود سپاه قدس لشکر فاطمیون متشکل از « شیعیان افغانستان و تیپ زینبیون متشکل از شیعیان پاکستان» را برای مبارزه در درگیری‌های منطقه‌ای به ویژه در سوریه به وجود آورده است.

این نهاد همچنین در ژانویه سال ۲۰۱۸ اعلام کرد ه بود که یک مقام لشکر فاطمیون در ایران گفته  که بیش از ۲ هزار شبه نظامی وابسته به سپاه قدس در سوریه کشته شده‌اند.