Skip to main content

Rojava’da seferberlik ilan edildi

Rojava’da seferberlik ilan edildi
Rojava Özerk Yönetimi Türk devletinin olası işgal harekâtına karşı ‘seferberlik’ ilan etti. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi adına yayınlanan yazılı açıklamada “İşgalci Türk devletinin olası saldırılarına karşı seferberlik ilan edilmiştir” denildi.
posted onOctober 9, 2019
nocomment

Batı Kürdistan (Rojava) Özerk Yönetimi, Türk devletinin olası işgal harekâtına karşı ‘seferberlik’ ilan etti. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi adına yayınlanan yazılı açıklamada “İşgalci Türk devletinin olası saldırılarına karşı seferberlik ilan edilmiştir” denildi.

Yapılan açıklamada “Türk ordusu ve onun ‘Suriye Milli Ordusu’ adı altındaki paralı çetelerinin saldırı hazırlıklarını yoğunlaştırması ve tehditlerini arttırması üzerine, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik olası bir saldırı için Özerk Yönetim olarak tüm kentlerde 3 günlük seferberlik ilan ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Rojava’daki kurum ve yönetimlerine de seslenilen açıklamada, “Tarihi sorumluluklarını yerine getirerek kendi bölgelerinde sınırlara yönelmeleri ve bu tarihi anlarda direnişlerini sergilemeleri çağrısında bulunuyoruz” denildi.

Açıklamada, Kürdistan ve tüm dünya halklarına alanlara çıkma ve  eylemler düzenleme talebinde bulunuldu.

Uluslararası topluma da çağrı yapan Rojava Özerk Yönetimi, “Yaşananlar karşısında sorumluluğun Birleşmiş Milletler’e (BM) ve tüm kurumlarına, ABD’ye, Avrupa Birliği’ne (AB), Rusya’ya ve Suriye’ye müdahil tüm ülkelere ait olduğunu belirtiyor; tüm kuruluşlara ve ülkelere, Kuzey ve Doğu Suriye halkına zarar gelmemesi ve insanlık krizi yaşanmaması için çağrı yapıyoruz” denildi.

Çeteler sınıra sevk edildi

Türk devletinin işgal ettiği Afrin ve diğer Rojava topraklarında bulunan eski DAİŞ ve değişik çetelerden oluşan çete gruplarını 150 araçlık askeri konvoy ile Rojava sınırındaki Urfa’nın Akçakale ilçesine sevk ettiği aktarıldı.

Özgür Suriye Ordusu adını değiştirerek Suriye Milli Ordusu ismini alan bu çete grupları, mühimmat taşıyan araçlarla, geniş güvenlik önlemleri altında Akçakale’ye girdi.

Türk Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, dün gece yaptığı açıklamada, Türk ordusunun bölgeye sevk edilen bu çete grupları ile yakında sınırı geçecekleri açıklamasında bulunmuştu.

HSD: Göstergeler saldırı olacağını gösteriyor

Demokratik Suriye Güçleri (HSD) de işgal saldırılarının başlayacağın işaretlerini aldıklarını açıkladı. HSD’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Sınır hattındaki tüm göstergeler, saha bilgileri ve Türk devletinin yoğun askeri sevkiyatları, bölgenin Türk devleti ile ona bağlı çete gruplarının yoğun saldırısına maruz kalacağını gösteriyor” denildi.

ABD Savunma Bakanlığı (PENTAGON) ve ABD’nin DAİŞ’e karşı Uluslararası Koalisyon’daki bazı askeri yetkilileri, Rojava hava sahasının Türk devletinin savaş uçaklarınıa kapatıldığını ve olası saldırılarda hava sahasının kullanılamayacağını açıklamıştı.

Lavrov: Çözüm için Kürtler ile Şam’la temas kurduk

avatoday

 

HSD, ABD’nin güvenli bölge’den askerilerini çekme kararının Kürtleri yüzüstü bırakma anlamına geldiğini açıklayarak bu durumda Şam yönetimi ile ittifak yapabileceklerini açıklamış, bu konuda Şam yönetiminden de bu yönde açıklama gelmişti. Türk devletinin işgal saldırı hazırlıklarıyla ilgili Rusya’nın tutumu merak ediliyordu.

Konuyla ilgili Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Moskova’nın Suriye hükümetiyle Kürtler arasında diyalog çağrısı yaptığını” açıkladı.

Kazak mevkidaşı Muhtar Tileuberdi ile ortak basın toplantısında konuşan Sergey Lavrov, “Suriye’de Kürtlerin kontrolündeki bölgede gerilimin artmasını önlemenin önemli olduğunu” söyledi.

Lavrov, Rusya’nın Şam ve Kürtlere sorunların çözümü için diyalog çağrısı yaptığını ve diyaloğun başlaması için katkıda bulunacağını ifade ederek, “Bizim tavrımız kesinlikle Suriye’nin bu bölgesindeki sorunların Şam ve buralarda yaşayan Kürtlerin temsilcileri arasında diyalog yoluyla çözülmesinden yana” dedi.

Bölgede istikrar ve sürdürülebilirliğin sağlanması için tek yolun bu olduğunu vurgulayan Lavrov, “Dün Şam yetkilileri ve Kürt temsilcilerden bu tür bir diyaloğa hazır olduklarını duyduk. Biz diyaloğun başlamasına maksimum düzeyde katkıda bulunmaya hazırız. Diğer başlıca aktörlerin de bunu desteklemesini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı telefon konuşması hakkında da bilgi veren Lavrov, Çavuşoğlu’nun dünkü görüşmede Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duyduğunu bir kez daha teyit ettiğini aktardı.

Lavrov, Rusya’nın sorunların çözümü için  Kürtler ve Şam’la temas kurduğunu da bildirdi.