Skip to main content

İngiltere, Umman Körfezi’ne asker gönderdi

İngiltere, Umman Körfezi’ne asker gönderdi
Umman Körfezi’nde petrol tankerlerine karşı gerçekleştirilen saldırının ardından İngiltere’nin acil müdahale gücü oluşturma amacıyla Umman Körfezi’ne askeri birlik gönderdiği bildirildi. 
posted onJune 16, 2019
nocomment

Birleşik Krallığın iki petrol tankerine yönelik saldırıların ardından, saldırı ihtimali ile ilgili acil müdahale gücü oluşturma amacıyla Umman Körfezi’ne 100 denizciden oluşan birlik gönderdiği iddia edildi.

İngiliz The Sun Gazetesi, askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde 42’inci Commando’ya bağlı donanmanın Plymouth limanından hareket ettiği belirtildi.

Gazeteye göre İngiliz donanması, olası bir çatışma durumunda bölgeyi korumak için görev yapacak.

İngiltere ordusu ve istihbarat yetkilileri, Hürmüz Boğazı yakınlarındaki saldırıyla ilgili açılan uluslararası soruşturmaya katılım gerçekleştirmişti. ABD, saldırının arkasında İran Devrim Muhafızları’nın(Pasdaran) olduğunu savunmuştu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, hafta sonu yaptığı açıklamada saldırıların arkasında İran’ın olduğu konusunda “neredeyse” emin olduklarını söyledi. Hunt, “Umman Körfezi'ndeki iki gemiye yapılan saldırıyı kınıyorum. Kendi değerlendirmemiz, saldırıların sorumluluğunun neredeyse kesinlikle İran’a ait olduğu sonucuna varmamızı sağlıyor. Bu son saldırılar İran’ın davranışını dengesizleştirici bir yapıya dayanıyor ve bölge için ciddi bir tehlike oluşturuyor” ifadelerini kullanmıştı.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Bakan Yardımcısı Mahmud Brimani ise suçlamaları kabul etmediklerini belirterek suçlamaları “İran karşıtlığı” tutum olarak nitelendirmişti.