Skip to main content

ABD askerlerinin Bağdat yürüyüşü İran’a mesajdı

 ABD askerlerinin Bağdat yürüyüşü İran’a mesajdı
posted onJanuary 7, 2019
nocomment

Geçtiğimiz hafta cuma günü ABD askerleri askeri üniformaları ile çarşı gezisine çıktı. ABD askerlerinin Bağdat’taki çarşı ziyareti İran İslam Cumhuriyeti’ne bir mesaj şeklinde yorumlandı.

ABD'li Tuğgeneral Austin Renforth ve beraberindeki bir grup askerin, cuma günü Bağdat'ta kafe ve kitapçıların bulunduğu Mutabanna Caddesi'nde çay içip, vatandaşlarla sohbet etti.

Askeri üniformalar ve Iraklı askerlerin koruması altında kafede çekilen görüntüler daha sonra Irak yerel medyasında da geniş yer buldu. Yaşanan bu durumun ardından ilk tepki ABD'nin Irak'taki varlığına karşı olan siyasi partiden geldi.

Yerel medyada geniş yer bulan görüntülerde, Bağdat Ortak Operasyonlar Komutanı Celil er-Rabi'nin kent merkezinde dolaşan ABD'li askerlere eşlik ettiği görüldü.

ABD askerlerinin Bağdat çarşısında yaptıkları çarşı ziyaretini değerlendiren Iraklı bir gazeteci; “ABD Başkanı Donald Trump askerlerin halk arasında gezinme ve kafelerde çay içme görüntülerini Tweter’da yayınlayarak Irak’ta izleyecekleri siyasete ilişkin mesaj vermek istiyor. ABD askerlerini Suriye’den çekip Erbil, Anbar’a çekiyorlar. ‘Irak’ta güçlüyüz ve İran’ın Irak’taki faaliyetlerini son vermek istiyoruz’ mesajı vermek istiyor” şeklinde değerlendirdi.

Irak'taki Şii lider Mukteda es-Sadr liderliğindeki Sairun Koalisyonu Sözcüsü Hamdullah er-Rıkabi, yaptığı yazılı açıklamada, “Bu durum, Irak halkının iradesine meydan okuma ve yeni bir egemenlik ihlalidir. ABD idaresi, bu kötü davranışla çirkin yüzünü ortaya çıkarmış, tüm uluslararası yasaları ihlal etmiştir” ifadelerini kullandı.

Irak merkezi hükümetine sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulunan Rıkabi, hükümetin kamuoyuna bu konuda bir açıklama yapması gerektiğini kaydetti.

Hadi Amirini’nin başkanlığını yürüttüğü Fetih Koalisyonu Sözcüsü Ebulrehin Elweysi’de Bağdat sokaklarında dolaşan ABD askerlerine ilişkin yürütülen tartışmalara müdahil oldu. Elweysi: “ABD askerlerinin Bağdat’taki üniformalı yürüyüşleri komşu ülkelere açık mesajlar içermektedir. Mesaj şudur: ‘Suriye’den çekilsek de burada kalıcıyız’ demek istiyorlar” dedi.

Açıklamasının devamında da ABD askerlerinin Suriye’den çekilme sürecine de değinen Elweysi, “ABD askerleri IŞİD ile mücadele kapsamında tüm askerlerini Irak’a yayacaklar. IŞİD ile mücadele kapsamında ABD’nin Bağdat’tın birçok bölgesinde askeri bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

ABD’nin Suriye’den çekileceğini açıkladığı bir süreçte, İran'ın Bağdat Büyükelçisi İrec Mescidi, Irak'taki tüm askeri danışmanları geri çektiklerini söylemişti. Mescidi, ABD'nin bölgedeki askeri unsurları tutmaya devam ettiğini ve bazı üslerde takviye yoluna gittiğini ifade ederek Washington yönetimine eleştiride bulunmuştu.

ABD askerlerinin Mutabanna Caddesi'ndeki destek veren bazı Iraklı bazı analistlerde Irak’ta hala siyasi istikrarın olmadığını, IŞİD’in yeniden dirilme tehlikesinin bulunduğunu İran’a bağlı bazı Iraklı siyasetçilerin Irak’ı İran’ın arka bahçesi haline getirme amaçla taşıdıklarını ABD’nin Irak’ta kalmasının bir zorunluluk olduğunu beliriyor.

Güvenlik Uzmanı Hişam Elhaşmi IŞİD’in Irak’ta yeniden dirilme ihtimalinin olduğunu örgütün uyuyan binlerce hücresinin bulunduğunu ifade ediyor.

Baas rejimi Lideri Saddam Hüseyin’i devirmek için Mart 2003'te Irak'ı konumlanan ABD'nin bu ülkede bilinen 9 askeri üssü var.ABD, 2011'de Irak'tan çekilse de buradaki varlığını söz konusu askeri üslerle güçlendirdi. ABD'nin Irak'ta halihazırda, Anbar, Diyala ve Erbil yaklaşık 5 bin askeri bulunduğu biliniyor.