Skip to main content

IAEA: İran rejiminin nükleer faaliyetlerinin incelemeleri devam ediyor

IAEA: İran rejiminin nükleer faaliyetlerinin incelemeleri devam ediyor
IAEA Direktörü Raphael Grossi, IAEA müfettişlerinin İran rejiminin nükleer anlaşma kapsamındaki nükleer yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğiyle ilgili incelemelerinin devam ettiğini ve müfettişlerin incelemeleriyle ilgili düzenli raporlar gönderdiğini söyledi.
posted onSeptember 21, 2020
nocomment

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Genel Direktörü Raphael Grossi, ajans müfettişlerinin İran İslam Cumhuriyeti’nin nükleer anlaşma kapsamındaki nükleer yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğiyle ilgili incelemelerinin devam ettiğini bildirdi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun 64’üncü Genel Kurulu'nun açılışında konuşan Grossi, İran rejiminin nükleer anlaşma kapsamındaki nükleer yükümlülüklerini yerine getirmesi konusunda IAEA müfettişlerinin IAEA genel merkezine düzenli raporlar sunduğunu söyledi.

Grossi, IAEA’nın İran rejiminin koruma önlemleri anlaşmalarından sapıp sapmadığını doğrulama incelemelerinin devam ettiğini belirterek, beyan edilmemiş nükleer malzemelerin ve faaliyetlerin varlığına ilişkin değerlendirmelerin sürmekte olduğunu belirtti.

Raphael Grossi, geçtiğimiz haftalarda Tahran'a yaptığı ziyarette İran rejimi Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve üst düzey İran rejim yetkilileriyle gerçekleştirdiği görüşmelere atıfta bulunarak, "”u ziyaret sırasında, ajans tarafından belirlenen bazı maddeler için garantilerin uygulanması sorununun çözülmesi konusunda bir anlaşmaya vardık” dedi.

Grossi, İran rejimiyle varılan anlaşma çerçevesinde ek protokol kapsamında IAEA müfettişlerinin, belirlenen iki bölgeden birine erişim için onay aldığını ve analiz edilmeleri için IAEA müfettişlerinin numunelerinin inceleneceğini ifade etti.

İran rejimi, IAEA ile varılan anlaşma çerçevesinde iki nükleer tesiste inceleme yapmaları için IAEA müfettişlerine izin verildiğini, bir tesiste incelemelere başlandığını ve uygun zamanda belirlenen ikinci tesiste de incelemelerin yapılacağını duyurmuştu.

Raphael Grossi, belirlenen iki nükleer tesisten birinde incelemelerin devam ettiğini, ikinci nükleer tesise erişimin ise bu ayın sonlarında gerçekleşeceğini aktardı.

İran rejimi Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salehi de dün yaptığı açıklamada, IAEA müfettişlerinin üzerinde anlaşmaya varılan iki tesisten birini ziyaret ettiklerini ve ikinci tesisin ise önümüzdeki günlerde ziyaret edilecekğini söylemişti. Salehi, “İkinci tesisin denetim tarihi belirlendi, ancak tarihi kamuya açıklamayacağız" demişti.