بازبدە بۆ ناوەڕۆکی سەرەکی

İran’dan Arap ülkelerinde medya provokasyonu

İran’dan Arap ülkelerinde medya provokasyonu
İran İslam Cumhuriyeti’nin Körfez ülkelerinde provokasyon amacı günde onlarca site kurduğu belirtildi.
posted onDecember 8, 2018
noبۆچوون

Reuters haber ajansının İran’ın siber saldırılarına ilişkin hazırladığı gözlem raporunda 15 ülkede İran İslam Cumhuriyeti’nin emellerine hizmet eden 70 sitenin bulunduğu belirtildi.
Ayrıca raporda, medya güvenlik uzmanlarının söz konusu sitelere ve bu sitelerde çalışan gazetecilere müdahale ettiği belirtiliyor. Söz konusu sitelerin Tahran rejimine bağlı oldukları ve Tahran rejiminin güdümünde hareket ettikleri belirtiliyor.
Fecirkherbeyek ve Nayllnetonline, isimli sitelerin Tahran rejimi tarafından koordine edildikleri söz konusu sitelerin Mısır’da provokasyon amacını güttükleri belirtildi.
Söz konusu haber sitelerinin belirtilen adreslerde ofislerinin bulunmaması, özellikle Nayllnet Online isimli haber sitesinin merkezi olarak Kahire’deki sokak ve caddenin bulunmaması sitelerin Tahran tarafından idare edildiklerini gösteriyor. Söz konusu sitelerin sosyal medya hesapları yapılan incelemeler sonrasında kapatıldığı belirtildi.
İran İslam Cumhuriyeti’nin bazı terörist guruplar aracılığı ile Arap ülkelerinde provokasyon girişimlerinde bulundukları görülüyor. İran’ın Şii yayılmacı politikalarına hizmet ettikleri belirtiliyor.