Skip to main content

HSD: Ayn İsa’da 7 çete öldürüldü

HSD: Ayn İsa’da 7 çete öldürüldü
Türk devleti ve güdümündeki cihatçı çetelerin son bir haftadır Ayn İsa’ya saldırıları devam ederken HSD, saldırılara şiddetle karşılık verildiğini ve yaşanan çatışmalarda 7 çetenin öldürüldüğünü açıkladı.
posted onDecember 22, 2020
nocomment

Türk devleti ve güdümündeki cihatçı çetelerin son bir haftadır Batı Kürdistan’ın (Rojava) Ayn İsa’ya saldırıları devam ederken Demokratik Suriye Güçleri (HSD), güçlerinin saldırılara şiddetle karşılık verildiğini açıkladı.

HSD, 21 Aralık günü yaşanan çatışmalarla ilgili yaptığı açıklamada çatışmalarda 7 çetenin öldürüldüğünü bildirdi.

HSD Basın İrtibat Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İşgalci Türk devleti ve çeteleri son zamanlarda Ayn İsa hattına yönelik bombardımanlarına ve kara saldırılarını arttırdı. Bölge aralıksız bir şekilde ağır silahlarla bombalanırken, silahlı insansız hava araçları (SİHA) hareketliliği devam ediyor.

Çeteler, birçok kez Ayn İsa köylerine karadan saldırma girişiminde bulundu ancak güçlerimizin karşılık vermesi sonucu geri çekildiler. İşgalci çeteler son olarak 21 Aralık’ta akşam saatlerinde birçok koldan Mişêrfa köyüne saldırma girişiminde bulundular. Güçlerimizin çetelere karşılık vermesiyle şiddetli çatışmalar yaşandı. Çatışmalarda 7 çete öldürüldü, 3 çete yaralandı.”

El-Kuber Köyü Meclisi Eş başkanı öldürüldü

El Kuber

 

Öte yandan HSD denetiminde bulunan Dêrezor'un batısındaki El-Kuber Köyü Meclisi Eş Başkanı Mihemed Xelef El-Necim, arabasına daha önceden döşenen mayının infilak etmesi sonucunda yaşamını yitirdi.

Patlamanın El-Kuber Belediyesi önünde Mihemed Xelef El-Necim arabasına döşenen uzaktan kumandalı mayının infilak ettirilmesiyle meydana geldiği bildirildi.

Mayın temizleme ekipleri ve İç Güvenlik Güçleri olay yerine gelerek incelemelere başladı.

Yaklaşık bir ay önce, bilinmeyen kişiler El-Kuber Belediyesine bağlı Emniyet Müdürlüğü başkanının evine gerçekleştirdikleri saldırı sonucu katletmişti.

İran rejimi ve Türk devleti, Dêrezor’daki Arap aşiretlerini HSD’ye karşı kışkırtmak için son bir yıl içerisinde Arap aşiret liderleri ve toplumun önde gelen isimlerine karşı suikastlar düzenliyor.