Skip to main content

Corona bir milyar insanı eve hapsetti - can kaybı 13 bini aştı

Corona bir milyar insanı eve hapsetti - can kaybı 13 bini aştı
Coronavirüs salgınında dünya genelinde vaka sayısı 300 bine yaklaştı. Hastalık nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 13 bini aşmış durumda. Dünya Sağlık Örgütü, gençlerin de Coronavirüs salgını nedeniyle ölüm riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.
posted onMarch 22, 2020
nocomment

Dünya genelinde yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgını büyük tehlike arz etmeye devam ediyor. Dünya genelinde Coronavirüs salgınında can kaybı 13 bini aştı. Vaka sayısı ise 300 bine yaklaştı.

Coronavirüs görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesi, dünya genelinde Coronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısını 13,069 olarak güncelledi.

Verilere göre Coronavirüs yüzünden "en fazla can kaybı olan ülke" 4,825 kişinin hayatını kaybettiği İtalya oldu.

İtalya'nın ardından ikinci en fazla ölüm, Coronavirüs salgınının ortaya çıktığı ve toplam 3,261 kişinin yaşamını yitirdiği Çin ana karasında görüldü.

Salgında "en fazla ölümün kayda geçtiği üçüncü ülke İran'da ise 1685 kişi hayatını kaybetti.

WHO’dan gençlere: Yenilmez değilsiniz

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus dünya çapında Coronavirüs vakalarının artmasıyla her günün "yeni ve trajik bir kilometre taşı" olduğunu söyledi.

WHO Genel Direktörü "Daha yaşlı kesim en çok etkilenenler olsa da, gençler de muaf değil. Çok sayıda ülkeden gelen veriler net bir şekilde 50 yaşın altındaki kişilerin hastaneye kaldırılması gereken hastaların önemli bir kısmını oluşturduğunu gösteriyor." dedi. "Gençlere şu mesajı veriyorum: Yenilmez değilsiniz. Bu virüs hastanede haftalarca kalmanıza sebep olabilir ve hatta sizi öldürebilir. Hasta olmasanız bile nereye gittiğinize ilişkin alacağınız kararlar bir başkası için ölüm-kalım meselesi olabilir." ifadelerini kullandı.

İran ve Rojhelat’ta can kaybı 1556’ya çıktı

iran da Corona

 

İran rejimi Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre İran ve Doğu Kürdistan’da (Rojhelat) Coronavirüs vaka sayısı 19 bin 980’den 24 bin 926’ya çıktı. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1685'e yükseldi. Çin ve İtalya’dan sonra Coronavirüsün en fazla can aldığı yer olan İran ve Rojhelat’ta son 24 saatte 129 kişi hayatını kaybetti.

İran rejimi Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Coronavirüs tanısı konulan toplam hasta sayısının 24 bin 926’ya ulaştığını söyledi.

İran rejimi Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani ise dün yaptığı açıklamada, seyahat kısıtlamaları da dahil olmak üzere İran ve Rojhelat'taki Coronavirüs salgınıyla mücadele etmek için sosyal mesafe önlemlerinin iki ila üç hafta boyunca uygulanacağını ve krizin bu süre zarfında rahatlamasını beklendiğini ifade etti.

Türkiye ve Bakur’da can kaybı 21'e yükseldi: 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı

Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da ise Coronavirüs nedenli can kaybı sayısı 21'e, hasta sayısı 947'ye yükseldi. Türk hükümeti 65 yaş üzerindekiler ve kronik hastalığı olanların dışarı çıkmalarına sınırlama getirdi. Kuaförler ve berberler kapatıldı, restoran ve kafelere de oturma yasağı geldi.

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir video mesajı paylaşarak, Türk devletinin tüm kurumlarıyla görevinin başında olduğunu iddia ederek insanlardan evlerinden dışarı çıkmamalarını istedi.

Erdoğan, hayatını kaybedenlerin hepsinin 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan kişiler olduğunu belirtti.

Irak ve Başûr’da son durum

Irak’ın farklı kentlerinde 12 yeni Coronavirüs vakasının tespit edildiği, 3 kişinin de yaşamını yitirdiği belirtildi.

Irak Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, başkent Bağdat’ta 8, Necef’te 2, Kerbela ve Musenna’da da 1’er Coronavirüs vakasının tespit edildiği ifade edildi.

Öte yandan Bağdat’ta virüse yakalanan 5 kişinin sağlığına kavuştuğu kaydedilirken, 3 kişinin de yaşamını yitirdiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı’nın verdiği verilere göre, Irak’ta virüse yakalananların sayısı 233’e yükselirken, 20 kişi yaşamını yitirdi, 57 kişi de iyileşti.

Başbakan Mesrur Barzani’den uyarılar

Mesrur Barzani

 

Güney Kürdistan’daki (Başûr) Kürdistan Bölge Yönetimi’nde ise şimdiye kadar virüs tespit edilenlerin sayısı 54 oldu. Salgının başından bu yana 1 hasta virüs nedeniyle yaşamını yitirdi, 13 kişi de sağlığına kavuştu.

Başbakan Mesrur Barzani, Coronavirüsün yayılmasının önüne geçilmesi için halkın İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarının uyarı ve talimatlarına uymasını istedi.

Yaptığı açıklamada Kürdistan Hükümetinin gerekli tüm önlemleri aldığını kaydeden Başbakan, bazı vatandaşların kurallara uymayarak kendileriyle birlikte, yakınlarının ve tüm Kürdistan halkının yaşamını tehlikeye attığını belirtti.

Süleymaniye başta olmak üzer Kürdistan Bölgesi illerinde vaka sayısının yükseldiğini bildiren Başbakan, önlemlerin bazı vatandaşlar tarafından uygulanmamasının kabul edilemeyeceğini ifade etti.

Halkın yaşamını tehlikeye atan davranışlara karşı gerekli kurumların daha katı önlemler almasını isteyen Başbakan, halkın tehlikeyi ciddiye almasını ve hükümetle halkın birbirlerinin rollerini tamamlamasını ümit ettiğini söyledi.

Avrupa: İtalya'da bir günde 793 ölüm, Almanya'da 4 bin vaka

Almanya'da son 24 saat içerisinde 4 bin kişide daha Coronavirüse rastlandı. Böylece Almanya'da vaka sayısı 20 bine yaklaştı. Sırbistan'da da salgın nedeniyle ilk ölüm yaşandı. İtalya'da ise can kaybı bir günde 793 kişi artarak toplamda 4825'e yükseldi.

Salgının hızla yayıldığı Avrupa ülkelerinden Fransa'da virüse bağlı can kayıpları artarak 562'ye yükseldi. Bu ölümlerin 112'si ise son 24 saat içinde yaşandı. Yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısının da 1525'e çıktığı Fransa'da da birçok ülkede olduğu gibi temel ihtiyaçlar dışında sokağa çıkmanın önerilmediği sosyal izolasyon yöntemi uygulanıyor.

İngiltere’de ülke genelinde pubların ve diğer sosyalleşme mekanlarının geçici olarak kapatılmasının ardından Başbakan Boris Johnson, restoranlar, kafeler, sinemalar ve spor salonlarının da en az iki hafta boyunca kapanacağını, duruma göre bu sürenin uzatılacağını açıkladı.

Maliye Bakanı Rishi Sunak da ekonomik tedbir paketi kapsamında maaşların yüzde 80’inin hazine kaynakları tarafından ödeneceğini açıkladı.

Tıpkı kapanan mekanlar gibi, evden çıkmayın tavsiyesi nedeniyle işleri kesilen sektörlerin çalışanları, maaşlarını işverenler yerine devletten alacak. Oran yüzde 80, limit 2 bin 500 Sterlin olarak açıklandı.

İspanya’da Coronavirüs salgınında ölenlerin sayısı, bir günde 324 kişi artarak 1326’ya yükseldi. İspanya Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Coronavirüs vaka sayısı da 19 bin 980’den 24 bin 926’ya yükseldi.

Almanya'da Coronavirüs vaka sayısı 19 bin 848. Almanya’da enfeksiyon hastalıklarını izleyen Robert Koch Enstitüsü verilerine göre ölü sayısı 47. Son 24 saat içerisinde 4 binden fazla kişi virüse yakalandı. Birçok eyalette sokağa çıkma yasağı için düğmeye basıldı. Pazar günü eyalet başbakanlarıyla bir araya gelecek Başbakan Angela Merkel‘in ülke çapında önemli düzenlemeler hakkında karar vermesi bekleniyor.

Sırbistan'da 59 yaşında bir erkek hasta Corona virüsü salgını nedeniyle hayatını kaybetti. Bugüne dek resmi rakamlara göre 135 vakanın bulunduğu Sırbistan'da, 8 vakanın da durumunun kritik olduğu açıklandı. Sırbistan bugün itibariyle toplu taşımayı durdurma ve restaurant ve kafeleri kapatma kararı aldı.

ABD’de milyonlar evlerde: Vaka sayısı 24 bini, can kaybı 250’yi aştı

Corona

 

ABD'de Coronavirüs vaka sayısı 24 bine, can kaybı 250'ye yükseldi. Beyaz Saray Corona Görev Gücü'nü yöneten Başkan Yardımcısı Mike Pence'in ofisinde bir çalışana Coronavirüs teşhisi konuldu. ABD borsalarında da 2008 krizinden bu yanaki en kötü hafta geride kaldı.

ABD’de Corona virüsü vakalarının en yoğunlukla yaşandığı New York eyaletinde bulaşıcı hastalığa yakalananların sayısı on bin kişinin üzerine çıktı. New York’ta yaşamını yitirenlerin sayısının 45 kişiye yükseldiği kaydedildi.

New York Valisi Andrew Cuomo, eyalette bazı binaların yatak kapasitesinin artması için hastanelere dönüştürüleceğini, bu çalışmanın askeri birliklerle müşterek yapılacağını söyledi.

Vali, son verilere göre eyalette pozitif olarak saptadıkları vaka sayısının 1300 kişiye ulaştığını, bu vakalardan altı binden fazlasının New York kentinde olduğunu belirtti.

Öte yandan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve eşi Karen Pence’e yapılan Coronavirüs test sonuçlarının negatif olduğu açıklandı. Pence, ABD’de salgınla mücadele ekibinin başındaki isim.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi 45 dakikada sonuç veren testi onayladı

Coronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında özel şirketler tarafından üretilen test kitlerinin kullanılması da gündemdeydi. Bu kapsamda Amerika Gıda ve İlaç Dairesi FDA, California'daki Cepheid adlı ABD'li bir firma tarafından geliştirilen ve 45 dakika içinde sonuç veren testin kullanımına onay verdi.

Testlerin ilk etapta hastanelerin acil servislerinde ve doktor muayenehanelerinde kullanılması planlanıyor. Coronavirüsü tespit etmek için kullanılan testlerin sonuçlarının en az bir iki gün, hatta bir hafta sonra belli olabileceği bildirildi.

Diğer bazı ülkelerde son durum

Küba, Salı günü itibariyle ülkeye yabancı turistlerin girişine izin verilmeyeceğini açıkladı. Salı gününden itibaren ülkeye sadece vatandaşlar ve oturma izni olan kişilerin girişine izin verileceği, bu kişilerin de 14 gün karantina altında tutulacakları açıklandı. Küba'da şu ana kadar 21 kişide Corona virüsüne rastlandı.

Sri Lanka'da camiler Cuma namazlarına kapatıldı ve hükümet haftasonu boyunca sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı, Cuma akşamı saat 6'dan Pazartesi sabahı sabah saat 6'ya kadar geçerli olacak. Ülkede bugüne tespit edilen vaka sayısının 65 olduğu biliniyor.

Malezya'da 130 yeni vaka daha tespit edildiği açıklandı. Böylece ülke genelinde görülen vaka sayısı 1030'a ulaşmış oldu. Bu kişilerden 670'den fazlasının Şubat ayının sonunda Kuala Lumpur'daki camilerde düzenlenen bir dini törene katılanlardan olduğu ifade ediliyor. Söz konusu törenlere 16 bin kişi katılmıştı. Malezya Çarşamba günü sınırlarını kapatma kararı almış ve vatandaşlara evlerinden çıkmaması uyarısında bulunmuştu.

Filipinler Sağlık Bakanlığı, ülkede 13 kişide daha Coronavirüse rastlandığını, bir kişinin de salgın nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Ülkede salgın nedeniyle ölenlerin sayısı 18'e yükselirken hastalık bulaşan kişi sayısı da 230 oldu.