Skip to main content

Almanya Rojava’ya 2 bin 500 asker göndermeye hazır

Almanya Rojava’ya 2 bin 500 asker göndermeye hazır
Almanya Savunma Bakanı, Rojava’da uluslararası güçlerin kontrolünde bir güvenli bölge kurulması önerisini NATO’ya sunarken, Rojava sınırının sadece Rus ve Türklerin kontrolüne bırakılmaması gerektiğini söyledi. Alman basınına göre ise Genelkurmay Başkanlığı, Rojava’ya 2 bin 500 asker göndermeye hazır.
posted onOctober 26, 2019
nocomment

Alman Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Batı Kürdistan’da (Rojava) uluslararası güçlerin kontrolünde bir güvenli bölge kurulması önerisini NATO’ya sunarken, Rojava-Türkiye sınırının sadece Rusya ve Türk devletinin kontrolüne bırakılmaması gerektiğini söyledi. Alman basınına göre ise Genelkurmay Başkanlığı, Rojava’ya 2 bin 500 asker göndermeye hazır.

Kramp-Karrenbauer, Rojava sınırında uluslararası güçlerin kontrolünde bir güvenli bölge kurulması önerisini NATO dışişleri bakanları toplantısında NATO üyesi ülkelere sunarken Alman ordusunun bu bölgeye 2 bin 500 asker göndermeye hazır olduğu belirtildi.

Alman Bakan: Mevcut durum tatmin edici bir çözüm değil

Alman Bakan Karrenbauer, Rojava ile Türkiye sınırında oluşturulacak “uluslararası güvenli bölge” planını NATO’ya sundu. Bakan Kramp-Karrenbauer, bu sınırın sadece Rusya ve Türkiye’nin kontrolüne bırakılmaması gerektiğini belirterek “Mevcut durum tatmin edici bir çözüm değil” dedi.

Alman basınına göre ise Almanya Genelkurmay Başkanlığı, oluşturulması planlanan güvenli bölge için, uluslararası bir karar alınması halinde 2 bin 500 asker göndermeyi planlıyor.

Haberlerde, Birleşmiş Milletler (BM) veya çok uluslu bir gücün bölgede güvenliği sağlaması halinde Almanya bu uluslararası gücün komutasını üstlenebilecek.

“Gönderilecek tabura ağır silahlar ile Tornado uçakları ve Eurofighter jetleri eşlik edecek”

Almanya Genelkurmay Başkanlığı’na göre planlanan güvenli bölge 40 kilometre uzunlukta 30 kilometre derinlikte olacak. Alman askeri yetkililer ise bölgeye gönderilecek taburda gözcü, özel tim, zırhlı birlikler, obüsler, ağır silahlar, mayın temizleyicilerin yer alacağını belirtiyor.

Ayrıca Alman ordusu Tornado keşif uçakları ve Eurofighter jetleri ile bu güce hava desteği vermeye de hazır.

NATO Genel Serkereti Stoltenberg’den öneriye destek

Almanya’nın önerisine destek veren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, “NATO müttefiklerinin teklif getirmesi olumlu. Bu tip tekliflerle ilerlenebilir ve politik kalıcı çözümler üretilebilir” ifadelerini kullanmıştı.

Belçika: Haritada değişiklikler olmuş

Konuyla ilgili bir açıklama da diğer bir NATO üyesi Belçika’dan geldi. Belçika Savunma Bakanı Didier Reynders, Almanya’nın önerisiyle ilgili yaptığı açıklamada, Rojava haritasında değişiklikler olduğunu belirterek “Önce durumun gözden geçirilmesi ve daha sonra duruma göre adım atılması gerekir” dedi.

Rusya, NATO’nun dahil olmasına karşı çıkıyor

Türk devleti ile Rojava sınırının 10 kilometre derinliğine kadarki alanda Türk askerleri ile devriye görevi ve Kürt Halk Savunma Birlikleri’nin sınırın 30 kilometre gerisine çekilmesi mutabakatını imzalayan Rusya, Rojava’da NATO’nun dahil olduğu bir güvenli bölge planına karşı çıkıyor