Skip to main content

Altan Tan: PKK'nin Türkiye'ye karşı başarı şansı yok

Altan Tan'dan PKK'ye: Silahlı mücadele dönemi bitti
AvaToday
Altan Tan'dan PKK'ye: Silahlı mücadele dönemi bitti
posted onAugust 15, 2023
nocomment

HDP eski Milletvekili Altan Tan, "PKK'nin yürüttüğü silahlı mücadelenin Türkiye gibi bir devlete karşı başarı şansı olmadığını, silahlı mücadele döneminin bittiğini" söyledi.

Siyasetçi, yazar, Halkların Demokratik Partisi (HDP) 24, 25 ve 26. Dönem Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Kürt sorunun çözümü ve PKK'nin silahlı mücadelesi hakkında Erbil merkezli K24 televizyon kanalına açıklamalarda bulundu.

Silahlı mücadele döneminin artık sona erdiğini belirten Tan, "Ne PKK ne de başka bir örgüt, Türkiye gibi bir devlete karşı silahlı mücadele ile başarı elde edemez" dedi.

Altan Tan, Kürt sorununun çözümü için şiddetin değil demokratik yol ve yöntemlerin kullanılması gerektiğini vurgulayarak, "Türkiye'de genel ve yerel seçimler yapılıyor ve siyasi partiler var. İnsanların taleplerini ifade edebileceği bir zemin Türkiye'de var ve demokratik yol ve yöntemlerin dışında bütün yollar kapalı. Bu nedenle silahlı mücadele ile başarı elde etmek mümkün değil. Silahlı mücadele dönemi artık bitmiştir. Kürtlerin, Türkiye'deki hak mücadelesi yasal ve parlamento zemininde sürdürülmesi gerekir" değerlendirmesinde bulundu.