Ana içeriğe atla

ABD, 101’inci Hava İndirme Tümeni’ni Irak’a gönderdi

ABD, 101’inci Hava İndirme Tümeni’ni Irak’a gönderdi
Irak’ta İran rejimi ve güdümündeki Haşdi Şabi grupları ile çatışmaların tekrar yoğunlaşması ardından ABD’nin ‘Çığlık Atan Kartallar’ diye isimlendirilen ve dünyanın en özel gücü olarak bilinen 101’inci Hava İndirme Tümeni’ne bağlı güçleri Irak’a gönderdiği bildirildi.
posted onMarch 15, 2020
noyorum

Irak’ta İran İslam Cumhuriyeti güdümündeki Şii milis grupların çatı örgütü Haşdi Şabi ile çatışmaların tekrar yoğunlaşması ardından ABD’nin ‘Çığlık Atan Kartallar’ diye isimlendirilen ve dünyanın en özel gücü olarak bilinen 101’inci Hava İndirme Tümeni’ne bağlı güçleri Irak’a gönderdiği bildirildi.

ABD’nin 101’inci Hava İndirme Tümeni’ne bağlı güçlerin Irak’taki ABD’ye ait askeri üssün yerini değiştirmek için Bağdat’a gönderildiği belirtildi.

Sputnik’in Irak’taki ABD’li bir askeri kaynağa dayandırdığı habere göre, ‘Çığlık Atan Kartallar’ diye isimlendirilen ve dünyanın en özel gücü olarak bilinen 101’inci Hava İndirme Tümeni’ne bağlı güçler Irak’a gönderildi.

Söz konusu ABD güçlerinin, Irak’ta ABD askerlerinin bulunduğu bir askeri üssün yerini değiştirme planı çerçevesinde Irak’a geldiğinin kaydedildiği haberde, hangi üssün yerinin değiştirileceği ve nereye taşınacağı belirtilmedi.

Hava İndirme Tümeni’ne ABD Deniz Piyade Güçleri’nin (Marine) de eşlik ettiği ifade edildi.

Söz konusu güçlerin Kuveyt’ten Irak’a geçtiği belirtiliyor.

Taci Askeri Üssü’ne saldırı

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, Irak’ın başkenti Bağdat’taki Taci Askeri Üssü’ne düzenlenen ve 3 ABD askerinin yaralanmasına yol açan saldırıya sert karşılık vereceklerini bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, dün Bağdat’ın kuzeyindeki Taci Askeri Üssü’ne füze saldırısı gerçekleştirildiğini açıkladı.

Saldırıda, 2’si ağır olmak üzere 3 ABD askerinin yaralandığını bildiren Hoffman, Irak’taki bazı silahlı gruplara sert bir şekilde karşılık vereceklerini ifade etti.

Pentagon Sözcüsü, Irak güçlerinin saldırıyla ilgili bazı şüphelileri gözaltına aldığını belirtti.

Dün Taci Askeri Üssü’ne 33 Katyuşa füzesiyle saldırı düzenlenmişti.

Geçtiğimiz günlerde aynı üsse düzenlenen saldırıda 2 ABD askeri ile 1 İngiliz askeri hayatını kaybetmişti.

101’inci HAVA İndirme Tümeni

1942’de sadece paraşüt birliği olarak kurulan ve bugün Kara Kuvvetleri’nin en seçkin birliklerinden biri olan 101’inci Hava İndirme Tümeni, askerleri helikopterlerle savaşın sürdüğü topraklara indirme konusunda uzman.

“Çığlık Atan Kartallar” (Screaming Eagles) diye isimlendirilen tümende 20 bin asker var. Topçu birlik, komuta ve destek birliği ve 2 hava tugayından ve çeşitli destek gruplarından oluşan tümende 270 saldırı, nakliye ve keşif helikopteri bulunuyor.

101'inci Tümen, AH-64 tipi Apaçi, UH-47 tipi Chinook ve asker nakliye UH-60 Blackhawk’lar ve keşif için OH-58 Delta Kiowa Warrior kullanıyor.

Bu tümenin ilk görev yeri, 1944’te 2. Dünya Savaşı’nda Fransa’nın Normandiya sahilleriydi. Vietnam Savaşı’nda baskın tümeni haline gelen 101'inci Hava İndirme Tümeni, Ocak 1991’de de Irak’a yoğun helikopter baskınları düzenlemişti. Bu tümen Afganistan’da da görev yapmıştı.