Ana içeriğe atla

ABD, Türkiye’ye F-16 satışını sınırlandırdı

 ABD, Türkiye’ye F-16 satışını sınırlandırdı
posted onJuly 18, 2022
noyorum

ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satışını sınırlandıran bir tasarıyı 179’a karşı 244 oyla onayladı.

Böylelikle Biden’ın önünde tek seçenek olarak F-16’ları ABD’nin ulusal çıkarları gereği satmak için yönetim kararı almak kaldı.

ABD Temsilciler Meclisi, Pentagon’un 2023 yılı savunma bütçesi hakkındaki tasarıya, Türkiye’ye F-16 satışını bazı şartlara bağlayan eklemeler yaptı. Tasarı 179’a karşı 244 oyla kabul edildi. Oylamada, 184 Demokrat ile 60 Cumhuriyetçi “Hayır” oyu kullandı. 

Tasarıda yapılan düzenleme, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Türkiye’ye F-16 satışının ABD’nin ulusal menfaatlerine olduğunu kongreye beyan etmesini ve uçakların Yunan hava sahasını ihlal etmeyeceğini taahhüt etmesini şart koşuyor.

Düzenlemeye göre ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye’ye satılacak F-16 savaş uçakların ABD’nin ulusal menfaatlerine olduğuna dair ve F-16'ların Yunanistan toprakları üzerinde yetkisiz uçuşlar yapmayacağı konusunda somut adımların ayrıntılarını da içeren bir onay belgesi vermediği sürece Türkiye'ye F-16 savaş uçağı, F-16 geliştirme teknolojisi veya modernizasyon kitleri satılamayacak. 

Yunan medyası ABD Temsilciler Meclisi’nde alınan bu kararı “F-16’ların Türkiye’ye satışının engellenmesine yönelik ilk adım” olarak yorumladı.