Ana içeriğe atla

Af Örgütü: İran hapishaneleri hasta tutuklular için ölüm odasına dönüştü

Af Örgütü: İran hapishaneleri hasta tutuklular için ölüm odasına dönüştü
posted onApril 16, 2022
noyorum

Uluslararası Af Örgütü, İran hapishanelerindeki hasta tutukluların ilaç ve tıbbi müdahaleye erişimlerinin kasıtlı bir biçimde engellediğini duyurdu. Örgüt, “insan hayatının korkutucu bir uygulama ile göz ardı edilmesine” tepki gösterdi.

Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Müdür Yardımcısı Diana Eltahawy, “İranlı yetkililerin insan hayatını ürkütücü bir şekilde umursamaması nedeniyle, İran hapishanelerinin hasta mahkumlar için ölüm odasına dönüştüğünü ve tedavi edilebilir hastaların ise trajik bir şekilde öldüğünü” açıkladı.

Eltahawy, İranlı yetkililerin hasta tutukluların tedaviye erişimini engellemesi sonucu yaşanacak ölümlerin “yargısız infaz” anlamına geleceğini, bunun “uluslararası hukuka göre ağır bir suç” olduğunu söyledi. 

Uluslararası Af Örgütü, Ocak 2020’den bu yana İran’ın 18 ilindeki 30 cezaevinde ve tutukluluk sırasında hayatını kaybeden 96 kişinin ölmeden önceki koşullarını araştırdı. 

İncelenen 96 ölüm vakasının İran cezaevlerinde daha çok ölümün olabileceğine işaret ettiğini kaydeden örgüt, “İran’daki insan hakları ihlallerinin genellikle misilleme korkusuyla” bildirilmediğini, bunun da “haklı bir korku” olduğunu kaydetti.

Örgütün verilerine göre, 96 tutukludan 64’ü hapishanede, bunların birçoğu da hücrelerinde öldü. 

Bunun da tutukluların ölmeden önce en temel tıbbi müdahaleyi almadıkları anlamını taşıdığını belirten örgüt, bazı tutukların yetersiz donanıma ve personele sahip revirlerde öldüğünü kaydetti.

Örgüt, İran'daki sistematik cezasızlık krizinin, tutuklulara tıbbi bakım vermemekte ısrar eden cezaevi yetkililerini cesaretlendirdiğini bildirdi.