Ana içeriğe atla

Pasdarlar, Felek’ul Eflak Kalesi’nin UNESCO listesine girmesini engelliyor

Pasdarlar, Felek’ul Eflak Kalesi’nin UNESCO listesine girmesini engelliyor
İran rejimi Pasdaranları Rojhelat’ın Loristan eyaletindeki 1800 yıllık Felek’ul Eflak Kalesi’nin UNESCO Dünya Kültürel Miraslar Listesi’ne alınmasını engelliyor. Pasdaranlar kaleyi boşaltmak için para istiyor.
posted onJanuary 28, 2021
noyorum

İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları (Pasdaran), Doğu Kürdistan’ın Loristan eyaletindeki 1800 yıllık Felek’ul Eflak Kalesi’nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültürel Miraslar Listesi’ne alınmasını engellediği bildirildi.

Rojhelat’ın Loristan eyaleti, Horramabad şehrinde büyük bir tepenin üzerine kurulu 1800 yıllık Felek’ul Eflak Kalesi, bir kaç yıldır UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alıyor.

UNESCO, listeye girebilmesi için kalenin askeri alan olarak kullanılmaması gerektiğini şart olarak belirlemiş durumda. Dolayısıyla İran rejiminin bu kaleyi Pasdaranların hizmetinde bırakması, kalenin UNESCO listesine girmesine engel oluyor.

Loristan eyaleti Kültürel Eserler Müdürlüğü kaynakları Pasdarların, kale dışında bir yerde karargah inşa etmek için gerekli para olmadığını bahane ederek kaleyi terk etmediğini belirtiyor.

Kentin Kültürel Eserler Müdürü Emin Kasımi, “Pasdaranlar, karargahlarını kale dışında bir yerde inşa ederek kaleyi boşaltmalı” dedi.

Kalenin UNESCO Dünya Kültürel Miraslar Listesi’ne dahil edilmesi için İran rejimi hükümetinin, kaleyi terk etmeleri ve karargahlarını kale dışında bir yerde inşa etmeleri için orduya 11 milyar tümen, Pasdaranlara ise 69 milyar tümen bütçe ayırdığı belirtildi. Ancak bu karar ardından ordu mensupları kaleden çıkmasına rağmen Pasdaranlar, tahsis edilen bütçenin az olduğu iddiasını öne sürerek kaleyi terk etmiyor.

İran rejim Parlamentosu Loristan Milletvekili Musa Hadımi, “Projenin gecikmesinin sebebi Pasdaranlahrın kaleyi terk etmemesidir. Şimdiye dek kaleden çıkmış ve yeni karargahlarına yerleşmiş olmaları gerekiyordu” dedi.  

Horramabad Milletvekili Mehirdad Veysikerimi de bu konuda yaşanan gecikmenin sorumluluğunu hükümete yükledi.

Rojhelatlı aktivistler, güzelliği ve harika mimarisi ile bölgenin önemli tarihi değerlerinden biri olan Felek’ul Eflak Kalesi’nin bu nedenle turizme kazandırılamadığı gibi restore edilemediğini de belirtiyor.

Şapur Kalesi, Sabır Kalesi, Dezbaz ve Xorramabad Kalesi gibi değişik isimleri bulunan ve 1800 yıl önce inşa edilen kalenin UNESCO Dünya Kültürel Miraslar Listesine alınması için çalışmalar yürütülüyor.

Şehir merkezinde 5300 metrekarelik bir alan üzerinde inşa edilen dikdörtgen yapılı Felek’ul Eflak Kalesi, 8 kule ve iki avluya sahip. Burçlarının yerden yüksekliği 22,5 metre, kulelerin yüksekliği ise 40 metre. Geçmişte bir dönem ağıl bir dönem de hapishane olarak kullanılan kale daha sonra İran rejimi Pasdaranlarının askeri karargahına dönüştürüldü.