Ana içeriğe atla

CCS ve 149 Nobel ödüllü bilim insanından Hamaney'e: Celali evine dönsün

CCS ve 149 Nobel ödüllü bilim insanından Hamaney'e: Celali evine dönsün
Uluslararası İlgili Bilim İnsanları Komitesi ve 149 Nobel Ödülü sahibi akademisyen, yazar, sanatçı ve bilim insanı, İran rejimi dini lideri Hamaney'e bir mektup göndererek araştırmacı Ahmed Reza Celali'nin suçsuz yere idam edilmek istendiğini belirterek Celali’nin derhal serbest bırakılmasını talep etti.
posted onNovember 26, 2020
noyorum

Dünyanın farklı yerlerinden 149 Nobel Ödülü sahibi akademisyen, yazar, sanatçı ve bilim insanı İran İslam Cumhuriyeti dini lideri Ali Hamaney'e bir mektup göndererek İran asıllı İsveçli doktor ve araştırmacı Ahmed Reza Celali'nin serbest bırakılmasını ve böylece evine dönüp insanlığın çıkarları doğrultusunda bilimsel çalışmalarına devam etmesini talep etti.

Nobel ödüllü 149 şahsiyet, kaleme aldıkları mektupta “Çifte pasaportlu dünya bilim camiası tarafından tanınan bir şahsiyet olan Ahmed Reza Celali’ye adil davranılması ve serbest bırakılması gerektiğini vurguladı.

Celali'nin serbest bırakılması amacıyla 2017, 2018 ve 2019'da yine bazı bilim insanlarının yaptıkları taleplere atıfta bulunulan mektupta “Celali’nin serbest bırakılmasını isteyen bilim insanlarının sayısı artıyor” denildi.

CCS’den de mektup

Öte yandan Uluslararası İlgili Bilim insanları Komitesi (CCS) üyesi bilim adamları da İran rejim yetkililerine yönelik kaleme aldıkları bir mektupta, İran rejim yargısı tarafından bilim insanı Ahmed Reza Celali’ye verilen ölüm cezasının infaz edilmemesi ve Celali’nin derhal serbest bırakılmasını istedi.

CCS mektubunda, bir eğitim projesi için Tahran’a gittikten sonra yakalanıp idama mahkum edilen araştırmacı Ahmed Reza Celali’nin anlamsız ve hayali suçlamalarla tutuklanıp işkencelere maruz kalması ve işkencelerle kendisine suç itiraf ettirilmesinin insani ahlak ve vicdanla izah edilemeyeceği, buna derhal son verilmesi gerektiği vurgulandı.