تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

Türk devleti Adil Behrami ve 33 siyasi aktivisti İran rejimine teslim etti

Türk devleti Adil Behrami ve 33 siyasi aktivisti İran rejimine teslim etti
Türk devletinin, bir yıla yakındır Türkiye’de tutukladığı Rojhelat’lı Komeley Zehmetkêşan üyesi Adil Behrami ile birlikte 33 kişinin İran rejimine teslim ettiği bildirildi.
posted onDecember 28, 2019
noتعليق

Türk devletinin, bir yıla yakındır Türkiye’de tutuklu bulunan Doğu Kürdistan’lı (Rojhelat) Kürdistan Emekçi Devrimciler Partisi (Komeley Zehmetkêşanî Kurdistan) üyesi Adil Behrami ile birlikte 33 siyasi tutukluyu İran İslam Cumhuriyeti’ne teslim ettiği bildirildi.

Türkiye Göç İdaresi’nden edinilen bilgiye göre Adil Behrami ve 33 siyasi tutuklu dün İran rejimine iade edildi.

İran rejim Rojhelatlı siyasi partileri yasadışı kabul ettiği için bu partilere üye olanlar kişiler “İslam rejimine karşı gelmek” ve benzeri iddialarla suçlanıp idam dahil çeşitli ağır cezalarla yüz yüze kalıyor.

Komeley Zehmetkêşan’dan konuyla ilgili geçtiğimiz Çarşamba günü yapılan açıklamada, Türk devletinin yaklaşık bir yıldır Türkiye’de tutuklu bulundurduğu ve İran rejimi tarafından ‘yasadışı örgüt üyeliği’nden aranan Adil Behrami’yi İran rejimine teslim etmeye hazırlandığını ve Behrami’nin 24 Aralık itibariyle İran rejimine teslim edilmiş olabileceğini açıklamıştı.

Turkiye

 

Açıklamada İran rejiminin baskılarından dolayı Rojhelat’ta siyasi, gazetecilik ve insan hakları aktivitelerini gerçekleştirme şartlarının kalmamasından dolayı parti üyeleri Adil Behrami’nin 2018’de Avrupa’ya geçmek amacıyla Türkiye’ye giriş yaptığı ve 28 Ağustos 2018 tarihinde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Ankara Ofisi’ne başvuruda bulunduğunun belirtildiği açıklamada, Adil Behrami’nin 14 Aralık 2018 tarihinde Avrupa’ya gitmek üzereyken Antalya Havalimanı’nda Türk devlet güçleri tarafından tutuklandığı kaydedildi.

Adil Behrami’nin Antalya’da 2 ay tutuklu kalması ardından Ankara’daki Mülteciler Geri Dönüş Merkezi’ne nakledildiğinin kaydedildiği Komeley Zehmetkêşan açıklamasında, Behrami’nin daha sonra 20 Aralık’ta Kuzey Kürdistan’daki Ağrı Cezaevine nakledildiği ve Türk devlet yetkililerinin Behrami’ye kendisini İran rejimine teslim edecekleri bilgisini verdiği belirtildi.