تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

Ankara Komeley Zehmetkêşanlı Adil Behrami’yi Tahran’a mı teslim etti?

Ankara Komeley Zehmetkêşanlı Adil Behrami’yi Tahran’a mı teslim etti?
Türk devleti, bir yıla yakındır Türkiye’de tutuklu bulunan Rojhelat’tan Komeley Zehmetkêşan üyesi Adil Behrami’yi İran rejimine teslim etmiş olabileceği bildirildi.
posted onDecember 26, 2019
noتعليق

Türk devleti, bir yıla yakındır Türkiye’de tutuklu bulunan Doğu Kürdistan’lı (Rojhelat) Kürdistan Emekçi Devrimciler Partisi (Komeley Zehmetkêşanî Kurdistan-İran) üyesi Adil Behrami’yi İran İslam Cumhuriyeti’ne teslim etmiş olabileceği bildirildi.

Komeley Zehmetkêşan’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, Türk devletinin yaklaşık bir yıldır Türkiye’de tutuklu bulundurduğu ve İran rejimi tarafından ‘yasadışı örgüt üyeliği’nden aranan Adil Behrami’yi İran rejimine teslim etmeye hazırlandığını ve Behrami’nin 24 Aralık itibariyle İran rejimine teslim edilmiş olabileceğini açıklandı.

İran rejiminin baskılarından dolayı Rojhelat’ta siyasi, gazetecilik ve insan hakları aktivitelerini gerçekleştirme şartlarının kalmamasından dolayı parti üyeleri Adil Behrami’nin 2018’de Avrupa’ya geçmek amacıyla Türkiye’ye giriş yaptığı ve 28 Ağustos 2018 tarihinde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Ankara Ofisi’ne başvuruda bulunduğunun belirtildiği açıklamada, Adil Behrami’nin 14 Aralık 2018 tarihinde Avrupa’ya gitmek üzereyken Antalya Havalimanı’nda Türk devlet güçleri tarafından tutuklandığı kaydedildi.

“Antalya Havalimanı’nda tutuklandı”

Adil Behrami’nin Antalya’da 2 ay tutuklu kalması ardından Ankara’daki Mülteciler Geri Dönüş Merkezi’ne nakledildiğinin kaydedildiği Komeley Zehmetkêşan açıklamasında, Behrami’nin daha sonra 20 Aralık’ta Kuzey Kürdistan’daki Ağrı Cezaevine nakledildiği ve Türk devlet yetkililerinin Behrami’ye kendisini İran rejimine teslim edecekleri bilgisini verdiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Adil Behrami, Ağrı Cezaevi’nden arkadaşlarıyla telefon görüşmesi gerçekleştirdi ve arkadaşlarına ’24 Aralık Salı gününe kadar sizinle iletişime geçmesem, bilin ki Türk devleti beni İran rejimine teslim etti’ dedi” bilgilerinin paylaşıldığı açıklamada Adil Behrami ile ilgili şu ifadeler de yer aldı:

“Adil Behrami, partimiz Komeley Zehmetkêşan içerisinde sadece siyasi ve gazetecilik faaliyetleri yürütüp hiçbir şekilde partimizin askeri faaliyetlerine iştirak etmemiştir.”

Baba Behrami: Oğlumdan 7 yıldır haber alamıyorum

Adil Behrami’nin babası Seyid behrami ile gerçekleştirdiğimiz telefon görüşmesinde, 7 yıldan bu yana oğlundan herhangi bir haber almadığını ve oğlunun nerede, nasıl olduğunu bilmediklerini söyledi.

Öte yandan Kuzey Kürdistan’dan gazetecilerin, Adil Behrami’nin akıbetini sormak için Ağrı Cezaevine başvuruda bulundukları ancak cezaevi yöneticilerinin konuyla ilgili bilgi vermekten çekindikleri bildirildi.

Rojhelat’ın Kürdistan eyaleti Kamyaran ilçesi nüfusuna kayıtlı Adil Behrami, 7 yıldan bu yana Komeley Zehmetkêşan içerisinde partinin gazetecilik faaliyetler yürütüyor.